föld

5 egyszerű tipp, hogy környezettudatosabbak legyünk 2024-ben

Az emberek világszerte hagyományosan arra használják az új évet, hogy életmódváltásba kezdjenek. És egyre többen igyekeznek fenntarthatóbb megoldásokat találni a mindennapokban, bár sokan nehezen változtatnak a szokásaikon, és gyakran nem tudják, hol kezdjék el a környezettudatosság felé vezető utat. Ha pedig 2024-ben mi is zöldebbé szeretnénk tenni a hétköznapjainkat, íme 5 könnyen teljesíthető tipp.

Étkezés

Évente egymilliárd tonna élelmiszert dobunk ki, így a legelső lépés a pazarlás megszüntetése. Az élelmiszerhulladék gyakran termel metánt, amely a szén-dioxidnál is erősebb üvegházhatású gáz. De vannak egyszerű változtatások, amelyekkel fenntarthatóbb módon, sőt, akár kevesebb költséggel étkezhetünk. Különösen fontos a bab és a zöldségek fogyasztása. Illetve nincs szükség drasztikus változtatásra, akár már heti egy nap húsmentesség is remek ugródeszka lehet.

Ez is érdekelhet: Kevesebb alvás és több kutyaharapás − a klímaváltozás 7 meglepő hatása

Utazás, közlekedés

Mindannyiunknak utaznunk kell, akár munkába, iskolába, egyetemre vagy a boltba. Az aktív közlekedés – a gyaloglás és kerékpározás – a legzöldebb megoldás, amely egészségesebbé és fittebbé tesz minket, miközben nem termel szén-dioxid-kibocsátást. Ha tehetjük, próbáljunk meg hetente egy-két autós utazást aktív opcióval helyettesíteni.

Városi területeken, ahol rövidebb távolságokat kell megtenni, az aktív közlekedés gyakran gyorsabb és olcsóbb, mint az autózás. Emellett csökkenti a dugókat, amelyek a városi légszennyezés egyik jelentős okozója.

Hosszabb utazások esetén a vonattal vagy busszal való utazás a legjobb opció, az olcsó jegyek beszerzéséhez azonban gyakran előre kell tervezni.

Energia

Az otthon használt energia egyre drágábbá válik, és jelentősen hozzájárul az üvegházhatású gázok kibocsátásához. A mindennapi energiafelhasználásunkban végrehajtott apró figyelmességek óriási változást hozhatnak mind a számláink, mind a háztartási kibocsátás tekintetében.

A legtöbb ilyen változtatás egyszerű és kényelmes. Figyeljünk a világításra, állítsuk le 1°C-kal az otthoni termosztátot, mossuk a ruhákat és az edényeket hidegebb hőmérsékleten, zuhanyozzunk rövidebb ideig, cseréljük le a halogén izzókat hatékonyabb LED-es változatokra és ne legyenek bedugva feleslegesen a telefontöltők.

Öltözködés

A divatért rajongó emberek szeretnek új ruhákat vásárolni. A fast fashion azonban megdöbbentően magas környezeti és társadalmi költségekkel jár. A divatipar évente több mint 92 millió tonna hulladékot termel, amelynek nagy részét elégetik, szemétlerakóba kerül vagy fejlődő országokba exportálják.

Számos módja van annak, hogy egyszerre legyünk divatosak és fenntarthatóak. Érdemes rendszerezni a ruhatárunkat: mielőtt vásárolni mennénk nézzük át, hogy mire van valóban szükségünk, és hogy amit vásárolunk, azt megfelelően ki tudjuk használni a már meglévő darabokkal.

Illetve érdemes lehet turkálókba járni a plázák helyett, a használt termékek vásárlásával pénzt takaríthatunk meg. A már nem kívánt ruhákat pedig elcserélhetjük a barátainkkal vagy akár eladományozhatjuk.

Olvasd el ezt is: Környezettudatos temetkezés? − meglepő új eljárást engedélyeztek

Hulladékgazdálkodás

Világszerte évente több mint 2 milliárd tonna szilárd települési hulladék keletkezik. Ez a szám 2050-re várhatóan 70%-kal fog növekedni. Számos apró változtatással azonban csökkenthetjük a szemétgyűjtőinkbe kerülő mennyiséget.

Ha bevásárlólistát írunk, csökkenthetjük a túlvásárlást és az impulzusvásárlást. Vásárláskor vigyünk magunkkal újrahasználható szatyrokat és vászontáskákat. De akadnak hulladékmentes üzletek is, ahol a vásárlókat arra ösztönzik, hogy otthonról hozott tárolóedényekbe helyezzék az élelmiszereket.

A figyelmetekbe ajánljuk