Az élethez szükséges részecskék üstökösökön és aszteroidákon lehetnek? De miképp kerülnek a bolygók felszínére? Kutatók szerint az egyik lehetséges mód, hogy üstökösök szállítják ezeket a molekulákat olyan világokba, ahol élet alakulhat ki, de viszonylag lassan kell haladniuk az égitestek közelében, hogy a molekulák túléljék a becsapódást.
Az üstökösök a csillagrendszerek pereméről származnak, így a lakhatósági zóna felé közeledve nagy sebességgel haladnak. A kutatók azonban megfejtették, hogy ezek az objektumok lelassulhatnak, ha a bolygók bizonyos módon helyezkednek el. Egy olyan csillagrendszer felépítése, ahol a Földhöz hasonló bolygók egymáshoz közel keringenek, ideálisnak tűnhet az üstökösök lassítására – írja az IFLScience.
Ez is érdekelhet: Új rejtett világot fedeztek fel a Föld belső magjában
Ezek az objektumok a Napnál is kisebb csillagok körül keringenek, és közelségük gyakran rezonáns pályákat mutat, ami érdekes és összetett gravitációs kölcsönhatásokat jelent. Azok a kölcsönhatások, amelyek az üstökösöket egyik pályáról a másikra késztetik, elegendőek ahhoz, hogy lelassítsák, így az üstökösök anélkül tudnak „becsapódni", hogy értékes molekuláris rakományuk a semmibe veszne.
Ezekben a szorosan egymás mellett elhelyezkedő rendszerekben minden bolygónak megvan az esélye arra, hogy kölcsönhatásba lépjen egy üstökössel, és csapdába ejtse. Lehetséges, hogy ez a mechanizmus lehet az, ahogyan a prebiotikus molekulák a bolygókra kerülnek
– mondta Richard Anslow, a Cambridge-i Egyetem Csillagászati Intézetének első szerzője egy közleményben.
Nem biztos, hogy az üstökösök valóban szállítottak ilyen molekulákat, és nem ez az egyetlen módja a kométák lassulásának: a Naprendszerben lévő gázóriások is eltolhatják őket. Viszont a kutatócsoportot érdekelte, hogy miképp terjedhettek el bizonyos molekulák egy olyan érdekes, több bolygóból álló rendszerben, amelyben több égitest is a lakhatósági zónában van.
Egyre többet tudunk meg az exobolygók légköréről, ezért meg akartuk nézni, hogy vannak-e olyan bolygók, ahová az üstökösök is szállíthatnak összetett molekulákat. Lehetséges, hogy a Földön az élethez vezető molekulák üstökösökből származnak, így ugyanez igaz lehet a galaxis más bolygóira is
– magyarázta Anslow.
A JWST és más teleszkópok megfigyelései elkezdtek képet adni a sziklás világok légköréről (vagy annak hiányáról). A csillagászok pedig hamarosan érdekes vegyi anyagok jelenlétét fedezhetik fel ezekben a légkörökben.
Olvasd el ezt is! Néhány fényévnyire található Föld-szerű bolygóra bukkantak a kutatók
Izgalmas, hogy elkezdhetjük meghatározni, hogy milyen típusú rendszereket használhatunk a különböző származási forgatókönyvek tesztelésére. Milyen molekuláris útvonalak vezettek a körülöttünk látható élet hatalmas változatosságához? Vannak más bolygók, ahol ugyanezek az útvonalak léteznek? Izgalmas időszak ez, amikor a csillagászat és a kémia fejlődését ötvözhetjük a legalapvetőbb kérdések tanulmányozására
– zárta le nyilatkozatát a szakértő.