A geometria világa épp most volt tanúja egy hatalmas áttörésnek: a Monash Egyetem matematikusai megfejtettek egy közel négy évszázados rejtélyt, Descartes körproblémáját, írja az Interesting Engineering.
René Descartes (1596-1650) körérintési tétele a geometria egyik sarokköve, amely meghatározza négy egymást érintő kör kapcsolatát. Az egyetlen probléma vele az, hogy a publikálása óta eltelt 382 évben egyetlen matematikusnak sem sikerült négynél több körre vonatkoztatnia – egészen mostanáig.
A fizika által inspirált fejlett matematikai eszközökkel a Monash Egyetem csapata ugyanis levezetett egy általános egyenletet bármely számú egymást érintő körre.
Ez is érdekelhet! Fej vagy írás? Több mint 300 ezerszer dobták fel az érmét, kiderült, melyik oldala szerencsésebb
Daniel Mathews, a Monash Egyetem matematikai karának docense Orion Zymaris doktorandusszal együtt dolgozta ki az egyenletet, amely az úgynevezett „n-virágokat”, vagyis az egymást érintő körök által alkotott összetett geometriai mintázatokat szabályozza.
Az n-virágok vizuális ábrázolása
Fotó: Daniel V. Mathews, Orion Zymaris (CC BY 4.0)
A munka, amely Zymaris PhD-projektjéből nőtte ki magát, hatalmas előrelépésnek számít a tiszta matematika területén, egyben rámutat a matematika és a fizika sokszor váratlan, különös kapcsolatára.
Ha tovább olvasnál: A tudósok szerint a féreglyukak időről időre megváltoztatják a valóságunkat
Ha már matematika: ahogy arról korábban beszámoltunk, az úgynevezett háromtest-probléma régóta izgatja a matematikusok fantáziáját, a hasonló témájú Netflix-sorozat megjelenése óta pedig a szélesebb közvélemény is élénken érdeklődik a kérdéskör iránt. Egy nemzetközi matematikuscsapat néhány hónapja nem kevesebb mint 12 ezer új lehetséges megoldást vázolt fel a problémával kapcsolatban.