Pitagorasz-tételt találtak egy agyagtáblán, ami Püthagorasz születése előtt 1000 évvel készült

Pitagorasz-tételt találtak egy agyagtáblán, ami Püthagorasz születése előtt 1000 évvel készült

Püthagorasz nevéről valószínűleg mindenkinek a matematika óra jut eszébe, viszont egy új kutatás szerint nem is hozzá köthető a népszerű tétel.


Annak ellenére, hogy Püthagorasz megkerülhetetlen alakja a matematikának, nem ő találta ki a hozzá leginkább kapcsolódó egyenletet (a2 + b2 = c2).

Ez is érdekelhet:Egyáltalán nem biztos, hogy mi találtuk fel a matematikát

Létezik egy ókori babiloni tábla, amelyen feltűnik a Pitagorasz-tétel, és ezt használja egy téglalapon belüli átló hosszának kiszámítására. A valószínűleg tanításhoz használt tábla i. e. 1770-ből származik, évszázadokkal azelőttről, hogy Pitagorasz megszületett volna i. e. 570 körül.

Egy másik, i. e. 1800-1600 körülről származó táblán egy négyzet van, benne felcímkézett háromszögekkel. A jelölések lefordítása a 60-as bázisról – az ókori babilóniaiak által használt számolási rendszerről – megmutatta, hogy ezek az ókori matematikusok tisztában voltak a Pitagorasz-tétellel, valamint más fejlett matematikai fogalmakkal – írja az IFLScience.

A következtetés elkerülhetetlen. A babilóniaiak ismerték a négyzet átlójának hossza és oldala közötti összefüggést: d=2 négyzetgyöke. Valószínűleg ez volt az első ismert irracionális szám. Ez viszont viszont azt jelenti, hogy már több mint ezer évvel a nagy bölcs előtt, akiről elnevezték, ismerték a Pitagorasz-tételt – vagy legalábbis annak speciális esetét egy négyzet átlójára (d² = a² + a² = 2a²).” A Pitagorasz-tételt, névadójánál már több mint ezer évvel korábban is ismerték

– nyilatkozta a tanulmány szerzője, Bruce Ratner.

Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Miért tulajdonították mégis neki? Püthagorásztól nem maradt fenn eredeti írás. Amit tudunk róla, azt mások, különösen a püthagoreusok – az általa a mai Dél-Olaszország területén alapított iskola tagjai – adták tovább. A Püthagorasz félkörének nevezett iskola titokzatos volt, de az ott tanult vagy felfedezett ismereteket továbbadták, és gyakran az emberhez társították.

Olvasd el ezt is! 150 éves sakkrejtélyt oldott meg egy harvardi professzor

Püthagorasz eredeti forrásai hiányosságának egyik oka az volt, hogy a püthagoreus ismereteket szájhagyomány útján adták át egyik generációról a másikra, mivel írásos anyag alig volt. Ráadásul a vezetőjük iránti tiszteletből a püthagoreusok számos felfedezését magának Püthagorasznak tulajdonították. Ez magyarázza a Pitagorasz-tétel kifejezést

– tette hozzá Ratner.


A figyelmetekbe ajánljuk