Naprendszerünk egyik legtávolabbi bolygója, az Uránusz a mai napig tartogat meglepetéseket a kutatóknak. A Science Alert beszámolója szerint nemrégiben egy olyan felfedezésre került sor, ami felülír mindent, amit a Voyager 2 1986-os missziója során megtudtunk a jégóriásról.
A Science Alert szerint kiderült: egy teljes nap az Uránuszon 17 óra 14 perc 52 másodpercig tart, ami 28 másodperccel hosszabb a korábban gondoltnál. Ez az alig fél perc ugyan nem tűnik soknak, a kutatást végző Laurent Lamy szerint azonban alapjaiban változtathat meg mindent, amit a világűr kutatásáról eddig gondoltunk.
Ez is érdekelhet! Kiderült: a Naprendszer meglepő részéről származik a városgyilkos aszteroida
A mérés nemcsak referenciapontot nyújt a bolygókutatók számára, hanem megold egy régóta fennálló problémát is: a korábbi elavult, forgási periódusokra épülő koordináta-rendszerek gyorsan pontatlanná váltak, így lehetetlenné tették az Uránusz mágneses pólusainak hosszú távú követését
– idézi a portál a Párizsi Obszervatórium asztrofizikusát.
Az Uránusz (illusztráció)
Fotó: Shutterstock
Az Uránusz és a Neptunusz a Naprendszer két legtávolabbi bolygója, amelyek jóval messzebb keringenek a csillagunktól, mint a többi planéta.
Az Uránusz pályája kétszer olyan távol van a Naptól, mint a Szaturnuszé, míg a Neptunusz ennél is távolabb helyezkedik el: több mint háromszoros távolságra a Szaturnusz pályájához képest.
A portál emlékeztet, hogy ezekről a bolygókról – épp a távolságuk miatt – szinte alig tudunk valamit. Egyedül a Voyager küldetés során, közel negyven évvel ezelőtt sikerült megközelíteni ezeket az egyébként rendkívül hideg óriásokat.
Tekintve, hogy egész eddig rosszul mértük fel az Uránusz forgási sebességét, néhány évvel a Voyager 2 átrepülése után már a bolygó mágneses pólusainak helyzetét sem lehetett meghatározni.
Ezt is olvasd el! Magyar rakománnyal megpakolva indul a Nemzetközi Űrállomásra a SpaceX űrrepülőgépe
Az újonnan meghatározott információk a szakemberek szerint segíthetik jobban megérteni a jégóriás szerkezetét és sebességét, valamint a jövőbeli Uránusz-kutatásokat is elősegíthetik.