Uránusz
Fotó: Shutterstock

Egyre hidegebb az Uránusz, de a tudósok már sejtik, miért

Amikor 1986-ban a Voyager 2 elrepült az Uránusz mellett, megmérte a bolygó termoszférájának hőmérsékletét. Az elmúlt évtizedekben a NASA teleszkópok segítségével folyamatosan ellenőrzi az értéket, a tapasztalat pedig az, hogy az égitest hőmérséklete az eltelt időben a felére csökkent. De vajon miért?


Az Uránusz lehűlése már-már zavarba ejtően gyors, írja a Science Alert – minimum hőmérséklete jelenleg már -224,2 Celsius-fok. A tudósok szerint kizárt, hogy szezonális változásról van szó, vagyis nem a napciklusok miatt van ilyen hideg a távoli bolygón. A Geophysical Review Lettersben megjelent új kutatás ennél sokkal különösebb magyarázatot ad a jelenségre.

A tanulmány címe Valószínűleg a napszélenergia szabályozza az Uránusz termoszférájának hőmérsékletét, vezető szerzője pedig Dr. Adam Masters, az Imperial College Fizikai Tanszékének munkatársa.

Masters és kollégái szerint a napszél felelős az Uránusz lehűléséért. Ez nem más, mint töltéssel rendelkező részecskék áramlása, amely a Nap legkülső rétegéből, a koronából származik. Plazmáról van szó, amely többnyire elektronokból és protonokból áll, de tartalmaz atommagokat és nehézionokat is.

Az Ur\u00e1nusz

Az Uránusz

Fotó: Shutterstock

Az Uránusz felső légkörének ez a látszólag nagyon erős irányítása a napszél által nem hasonlít ahhoz, amit Naprendszerünk bármely más bolygóján láthattunk

– mondta Masters.

Ám amíg a napszél szüntelenül éri a bolygót, tulajdonságai fokozatosan változnak, ez pedig megmagyarázza az Uránusz felső légkörében tapasztalt változásokat. A napszél átlagos ereje ugyanis 1990 óta csökken, és ez összefügg a bolygó hőmérsékletének csökkenésével.

Közismert tény, hogy a Nap fotonjai felmelegítik a Földet: ez az élet alapja. Az Uránusz azonban sokkal távolabb van a Naptól, mint bolygónk: csaknem 3 milliárd kilométerre található a csillagtól.

Ennek következtében az Uránuszt elérő fotonok száma egész egyszerűen nem elegendő a légkör felmelegítéséhez.

A napszél kinetikai teljesítményének csökkenése (…) az Uránusz termoszférájának gyengüléséhez vezet, ami a megfigyelt hosszú távú hőmérsékletcsökkenést eredményezi

– magyarázzák a szerzők közleményükben.

Mindez azt jelenti, hogy az olyan, Naphoz közeli bolygók esetében, mint a Föld, a csillagfény szabályozza a termoszféra hőmérsékletét, míg a távolabbi bolygók esetében a napszél veszi át az uralmat. Ez a friss felfedezés rengeteget segíthet egy tervezett jövőbeli Uránusz-küldetés megtervezésében.


A figyelmetekbe ajánljuk