A Jupiter körül keringő Europa és a Szaturnusz körül keringő Mimas jeges kérgük alatt óceánokat rejtenek – most pedig a kutatók azt feltételezik, hogy az Uránusz öt kerek holdja közül a legkisebb, a Miranda is hasonló tulajdonságokkal rendelkezik.
A Miranda lehet a legkisebb kerek objektum a Naprendszerben. Átmérője mindössze 470 kilométer, felszíne éppen az amerikai Texas területének felel meg. Mégis összetett világ uralkodik rajta, és itt található a Naprendszer legmagasabb sziklája: a Verona Rupes, amely mintegy 20 kilométeres eséssel rendelkezik. Egy hasonló szikla a Földön több mint 270 kilométer magas lenne – kezdi az IFLScience.
Ez is érdekelhet: Ezért érdemelne több figyelmet és vizsgálatot az Uránusz
Ezek és még sok más érdekes vonás is óceán jelenlétére utal. Miután a felszíni struktúrákat számítógépes modellekbe illesztették, a rejtélyes geológiát leginkább egy 100 és 500 millió évvel ezelőtt kialakult hatalmas óceán jelenlétével lehetett összevetni.
Meglepő, hogy egy olyan kis objektum belsejében, mint a Miranda, egy óceánra utaló bizonyítékot találunk. Ez segít továbbépíteni azt a történetet, hogy az Uránusz néhány holdja igazán érdekes lehet, és hogy a Naprendszerünk egyik legtávolabbi bolygója körül több óceáni világ is megbújhat, ami egyszerre izgalmas és bizarr
Olvasd el ezt is! A furcsa felhők mellett az élet jeleit észlelhette a James Webb a Szaturnusz holdján
Az óceán legalább 100 kilométer mély lehetne egy legfeljebb 30 kilométer vastag kéreg alatt. Figyelembe véve Miranda kis méretét, az óceán a hold teljes térfogatának felét elfoglalná. A kutatók úgy vélik, hogy ez a hatalmas víztömeg egy másik holddal való gravitációs rezonancia hatására alakult ki:
a gravitációs erők addig gyúrták Mirandát, míg annak belseje felmelegedett és elfolyósodott.
Ez a kozmikus tánc még nem ért véget, és az óceán sem fagyott be teljesen. Ha ez megtörtént volna, repedések lennének a felszínen, mivel a jég nagyobb térfogatot foglal el, mint a folyékony víz. Ha Mirandának valóban van egy folyékony óceánja, az igazán rendkívüli felfedezés lenne.