Érme
Fotó: Shutterstock

Az érmék feldobásánál nem 50-50 százalék a végeredmény valószínűsége

Fej vagy írás? Több mint 300 ezerszer dobták fel az érmét, kiderült melyik oldala szerencsésebb

Az érmefeldobás története rendkívül régre nyúlik vissza: már az időszámításunk előtti hetedik századból is találunk feljegyzéseket arról, hogy ezzel az egyszerű módszerrel próbáltak meg dönteni komoly és kevésbé komoly kérdésekről. A szokás a mai napig él, hiszen elméletileg rendkívül igazságosnak tűnik. Egy kutatócsoport szerint azonban egyáltalán nem az, hiszen nem azonos az esélye annak, hogy fejre vagy írásra jön ki a feldobott pénzérme.


Fej vagy írás – ez a két kimenetele lehet egy pénzfeldobásnak, és mivel csak ez a két oldala létezik egy érmének, könnyű azt hinni, hogy a két eset valószínűsége egyaránt 50-50 százalék. Az IFL Science beszámolója szerint azonban egyáltalán nem ennyire magától értetődő a dolog.

Ez is érdekelhet! A világ legrövidebb IQ-tesztje mindössze három kérdésből áll

A portál egy olyan kutatócsoport munkáját mutatja be, akik összesen

több mint 350 ezer alkalommal dobtak fel pénzérméket és arra a következtetésre jutottak, hogy a végeredmény, tehát a fej vagy írás aránya nem ugyanakkora.

A problémát már 2007-ben egy amerikai matematikus, Persi Diaconis is vizsgálta. Ő akkor arra jutott, hogy az esetek 51 százalékában az érme arra az oldalára esik majd, ahonnan feldobták: tehát, ha a feldobás pillanatában a fej volt felül, akkor nagyobb esély van arra, hogy a leérkezése pillanatában is ez az oldal néz majd felfelé.

Ezt a a tudósok az azonos oldalra való torzítás jelenségeként írják le.

P\u00e9nzfeldob\u00e1s

50,8 százalék az esélye annak, hogy a pénzfeldobás eredménye az eredetileg is felfelé álló oldal lesz

Fotó: Shutterstock

A feltételezés igazolására nemrégiben egy sokkal nagyobb mintán végeztek kutatást: 48 önkéntes, 46 különböző pénznem érméit dobta fel összesen 350 757 alkalommal és hasonló, de nem teljesen ugyanolyan eredményre jutottak.

A több mint 350 ezer dobás után ugyanis

az derült ki, hogy az esetek 50,8 százalékában esik ugyanarra az oldalára az érme, mint ami eredetileg is felfelé állt.

A Diaconis-modell alapján az érme több időt tölt a levegőben azzal az oldalával felfelé, ami a feldobás pillanatában is felfelé állt. Emiatt pedig nagyobb a valószínűsége annak, hogy ugyanaz lesz a feldobás eredménye, mint ami a kezdeti kiindulópont volt

– idézi a portál a tanulmányt.

Ezt is olvasd el! Pitagorasz-tételt találtak egy agyagtáblán, ami Püthagorasz születése előtt 1000 évvel készült

A szakértők szerint épp ezért,

ha ezzel a módszerrel szeretnénk eldönteni valamit és szeretnénk tökéletesen a véletlenre bízni a dolgot, jobb, ha senki nem ismeri, hogy a feldobás pillanatában melyik oldal volt felfelé.

A figyelmetekbe ajánljuk