A születési trendek vizsgálatából kiderült: a globális népességnövekedés 2050-re megáll majd, és 2100-ra akár 6 milliárd emberig is visszacsökkenhet a Föld lakossága, írja a LiveScience.
A Római Klub nonprofit szervezet megbízásából készült tanulmány azt jósolja, hogy ha a jelenlegi tendenciák folytatódnak, a világ népessége, amely jelenleg 7,96 milliárd, a század közepén 8,6 milliárdnál éri majd el a csúcsot, majd a század végéig közel 2 milliárddal csökken a lakosság száma.
Az előrejelzés egyszerre jó és rossz hír az emberiség számára: a népesség csökkenése némileg enyhíteni fogja a Föld környezeti problémáit, de messze nem ez lesz a legfontosabb tényező a megoldásra. Nem mellesleg: a csökkenő népesség az emberiség egészét elöregíti, ezzel csökken majd a munkaképes korúak aránya, ami nagyobb terhet ró majd a fiatalokra az egészségügyi ellátás és a nyugdíjak finanszírozása terén.
A tanulmány a Római Klub 1972-es, A növekedés határai című tanulmányának folytatása, amely a világot még az akkor közelgő népességrobbanásra figyelmeztette. Az mostani eredmény egyébként eltér más közelmúltbeli népesedési előrejelzésektől. Az ENSZ például 2022-ben úgy becsülte, hogy a világ népessége 2050-re eléri a 9,7 milliárd főt, és 2100-ra 10,4 milliárdra emelkedik. De az egy évtizeddel ezelőtti becslésük szerint még 11 milliárdra saccolták ezt a számot.
A most bemutatott modell valamivel összetettebb a korábbi becslésekhez képest: a környezethez és a gazdasághoz kapcsolódó változókat is integrál, amik közé beletartozik az energiabőség, az egyenlőtlenség, az élelmiszertermelés, a jövedelemszint és a jövőbeli globális felmelegedés hatása.
A modell két lehetséges forgatókönyvet vázolt fel az emberi népességgel kapcsolatban.
Az első modellben a jövőben sem változik majd semmi: a kormányok továbbra is tétlenkednek, és ökológiailag sérülékeny, a regionális összeomlásoknak kitett közösségeket hoznak létre – ez alapján a népesség 2050-re 9 milliárd főre emelkedne, majd 2100-ra 7,3 milliárdra csökkenne.
A második, optimistább forgatókönyv szerint – amelyben a kormányok befektetnek az oktatásba, az egyenlőség javításába és a zöld átmenetbe – az évszázad felére 8,5 milliárd, 2100-ra pedig 6 milliárd ember élne a bolygón.