Immár ötvenöt év telt el az első holdraszállás óta és az elmúlt több mint öt évtizedben rengeteg ötlet született arra nézve, hogy hogyan is tehetnénk lakhatóvá az égitestet. Kolóniákról, a víz jelentlétéről és lehetséges élet nyomairól szólnak a hírek, miközben egy, a Nemzetközi Űrállomáson tartózkodó asztronauta már is el is kezdte kikeverni a cementet az első, a tervek szerint a következő pár évben felépülő holdbázishoz.
Az utóbbi években hihetetlen mértékben gyorsultak fel a különböző, Holdat vizsgáló expedíciók. Különösen a kínai űrkutatás haladt látványos léptekkel előre a kísérőbolygó megismerésében: nemrégiben mintákat hoztak a Földre az égitest sötét oldaláról, aminek a felszínén ráadásul olyan anyagra is bukkantak, amire nem számítottak.
Ezt is olvasd el! Zűrös törvények – Jogi szabályozás a Földön innen és túl
A Futurism pedig most arról számol be, hogy Matthew Dominick, a NASA egyik asztronautája már
azzal kísérletezik, hogy milyen hatással van a bolygó gravitációja a cementre – arra, amiből a későbbi holdbázist szeretnék majd megépíteni.
A tervek szerint a cement mellett a bázis felépítéséhez használnának olyan építőanyagokat is, melyek a Hold felszínéről származnak, de azt egyelőre nem lehet tudni, hogy ezek mennyire kötnek meg hatékonyan és hogyan használhatók együtt a cementtel.
A Hold felszínéből nyert anyag segíthet az első holbázis megépítésében
Photo by NASA on UnsplashMindezeket a részleteket vizsgálja most Dominick és csapata, akik nemrégiben folyékony cementet kevertek össze Holdon található anyagokkal és egyéb, egyelőre meg nem nevezett összetevőkkel. Ezeket egy hűtőkamrába helyezték, ahol néhány hétig állni hagyják őket, majd egy SpaceX Dragon kapszula segítségével a Földre küldik további vizsgálatok céljából.
A kísérletek elsődleges célja, hogy megtalálják a tökéletes alapanyagot a tervekben szereplő holdbázis megépítéséhez. A portál emlékeztet, hogy a kutatóknak nincs könnyű dolguk, hiszen a cement tűnne a legjobb megoldásnak, de akadnak vele problémák is.
Ez is érdekelhet! Kína bejelentkezett az első holdbázisért – vajon megelőzik az Egyesült Államokat?
Elsősorban az, hogy
a betonkeverés rendkívül energiaigényes folyamat, amely során rengeteg szén-dioxid szabadul fel, ami lyukacsossá, levegőssé teheti a megszilárdult anyagot.
Ez pedig könnyen lehet, hogy nem teszi majd elég ellenállóvá a Holdon tapasztalható szélsőséges körülményekkel szemben.
A NASA a hírek szerint azt az ötletet teljesen elvetette, hogy a Földről szállítsanak kész építményeket a Holdra, mivel az túlságosan bonyolultnak és drágának tűnik. Épp ezért inkább arra koncentrálnak, hogy hogyan lehetne magán az égitesten felépíteni különböző vizsgálati központokat, amik a későbbi holdbázis alapját jelenthetnék.