Illusztráción egy asztronauta, kínai zászlóval a kezében
Fotó: Shutterstock

A kínaiak 2030-ig embert szeretnének küldeni a Holdra

Kína bejelentkezett az első holdbázisért – vajon megelőzik az Egyesült Államokat?

Az elmúlt időszakban Kína elképesztő sebességgel és sikerrel fejleszti az űrkutatásra, különösen a Hold megismerésére specializálódott projektjeit. Ahogy arról mi is beszámoltunk, az ázsiai ország holdszondájának sikerült eljutnia az égitest eddig nem ismert, sötét oldalára, ahonnan több kőzetmintát is visszajuttatott a Földre. A kínai űrkutatás megállíthatatlannak tűnik; olyannyira, hogy a hírek szerint hamarosan egy holdbázist is létrehozhatnak a kísérőbolygónk déli féltekéjén.


A Space ír arról, hogy újra kiéleződhet a versengés az Amerikai Egyesült Államok és Kína között az űrkutatás területén. Az ázsiai országban ugyanis az elmúlt években egyre több pénzt öntenek azokba a projektekbe, amelyek a világűr megismerését célozzák.

Kínának elsősorban a Holddal vannak nagy tervei:

2030-ig embert szeretnének küldeni az égitestre és egy Nemzetközi Holdkutató Állomást (ILRS) is szeretnének létrehozni.

K\u00ednai z\u00e1szl\u00f3 a Holdon

Kína a Hold és a világűr meghódítására törekszik

Fotó: Shutterstock

A terv szerint a projektben olyan országok vennének részt Kína mellett, mint Oroszország, a Dél-afrikai Köztársaság, Venezulea és Egyiptom. A portál szerint ezek a tervek mind egyértelműen arra utalnak, hogy az ázsiai nagyhatalom szeretné átvenni a vezető szerepet az űrkutatásban és az űrgazdaságban egyaránt.

Kína elsődleges célpontja jelenleg a Hold, különös tekintettel annak déli részére. A kiszivárgott információk szerint a tervezett Csang’o-7 küldetés 2026-ban veszi kezdetét és a célja az lesz, hogy kutatásokat végezzen a Hold déli pólusánál található Shackleton-kráter területén.

Ez is érdekelhet! Lakott területre hullott a mérgező törmelék a kínai-francia űrrakéta kilövése után

De ha mindez nem lenne elég, a jövőben az ázsiai űrkutatás az úgynevezett NEO-k, vagyis a földközeli objektumok, aszteroidák vizsgálata felé veszi az irányt. Mindezek mellett a kínai űrkutatás szeretne szondákat juttatni a Marsra, a Mars és Jupiter közötti aszteroidákra, valamint a Jupiter holdjaira is.

A helyzet azért is különleges, mert Amerikának nagyon hasonló elképzelései vannak az űr tekintetében, de az ő fejlesztéseik közel sem állnak ennyire jól. Az úgynevezett Artemis-program, ami újra embert küldene a Hold felszínére, egyelőre technikai problémákba ütközött és 2026 előtt egészen biztosan nem is valósul meg.

Ezt is olvasd el! Két kínai asztronauta rekordot döntött űrsétájával – videó

A portál emlékeztet, hogy a két nagyhatalom közötti versengés végkimenetele egyelőre megjósolhatatlan. Annyi viszont bizonyos, hogy mind Amerika, mind Kína mindent megtesz majd, hogy ő legyen az űr újkori hódítója.

A figyelmetekbe ajánljuk