Hivatalos! Tudósok rájöttek, miből áll a Hold belseje

Hivatalos! Tudósok rájöttek, miből áll a Hold belseje

Bár Demjén Ferenc örökzöld slágere azt hirdette, hogy sajtból van a Hold, ez természetesen nem így van. Komolyra fordítva a szót, egy 2023 májusában közzétett alapos vizsgálat megállapította, hogy a Hold belső magja valójában egy szilárd gömb, amelynek sűrűsége a vaséhoz hasonló. A kutatók reményei szerint ez segít eldönteni azt a régóta tartó vitát, hogy a Hold belső magja szilárd vagy olvadt.


A Naprendszerben található objektumok belső összetételének vizsgálata a leghatékonyabban a szeizmikus adatok segítségével lehetséges. Az a mód, ahogyan a rengések által keltett akusztikus hullámok áthaladnak egy bolygó vagy hold belsejében lévő anyagon és visszaverődnek róla, segíthet a tudósoknak az objektum belsejének részletes térképét létrehozni – írja a Science Alert.

Ez is érdekelhet: Végre tudjuk, hogy a Hold sötét oldala miért sokkal kráteresebb

Rendelkezünk az Apollo-misszió által gyűjtött holdi szeizmikus adatokkal, de ezek felbontása túl alacsony ahhoz, hogy a kutatók pontosan meghatározzák a belső mag állapotát. Tudjuk, hogy van egy folyékony külső mag, de hogy ez mit foglal magában, továbbra is vita tárgyát képezi.

A szilárd belső mag és a teljesen folyékony mag modelljei egyformán jól működnek az Apollo-adatokkal.

Hogy ezt egyszer és mindenkorra kiderítsék, Briaud és kollégái űrmissziókból és holdi lézeres távolságmérési kísérletekből származó adatokat gyűjtöttek össze, hogy összeállítsák a különböző holdi jellemzők profilját. Ezek közé tartozik a Földdel való gravitációs kölcsönhatás okozta deformációjának mértéke, a Földtől való távolságának változása és a sűrűsége.

photo of moon surface

NASA /Unsplash

Ezután különböző magtípusokkal végeztek modellezést, hogy kiderítsék, melyik felel meg leginkább a megfigyelési adatoknak.

Számos érdekes megállapítást tettek. Először is, azok a modellek, amelyek a legjobban hasonlítottak a Holdról eddig ismert modellekhez, a holdköpeny mélyén aktív felborulást írnak le. Ez azt jelenti, hogy a Hold belsejében a sűrűbb anyag a középpont felé esik, a kevésbé sűrű anyag pedig felfelé emelkedik. Ezt az aktivitást már régóta javasolják a Hold vulkanikus régióiban található bizonyos elemek jelenlétének magyarázataként.

Olvasd el ezt is! Ha már költöznünk kell, a Hold jobb választás, mint a Mars

Valamint kiderült a holdi mag nagyon hasonlít a földihez. Modellezésük szerint a külső mag sugara körülbelül 362 kilométer, a belső magé pedig körülbelül 258 kilométer. Ez a Hold teljes sugarának körülbelül 15 százaléka.

A csapat megállapította, hogy a belső mag sűrűsége is körülbelül 7822 kilogramm köbméterenként. Ez nagyon közel van a vas sűrűségéhez.

Érdekes módon 2011-ben a NASA Marshall bolygókutatója, Renee Weber vezette csapat hasonló eredményre jutott, amikor az Apollo-adatokon alapuló, akkoriban legkorszerűbb szeizmológiai technikákat használtak a holdi mag vizsgálatára. Bizonyítékot találtak egy szilárd belső magra, amelynek sugara körülbelül 240 kilométer, sűrűsége pedig körülbelül 8000 kilogramm köbméterenként.

A figyelmetekbe ajánljuk