Nem mindennapi eredményekre jutott a Washingtoni Egyetem kutatócsoportja, akik tinédzserek agyi fejlődését vizsgálták MRI-felvételeken keresztül – számol be a hírről a Science Alert.
Ez is érdekelhet! Kutatás bizonyítja: a menstruáció során szó szerint megváltozik az agy
A portál információi szerint a kutatók azt találták, hogy
az agykéreg teljesen természetes elvékonyodásának folyamata jelentősen felgyorsult a lezárások következtében.
A szakértők szerint ez kifejezetten aggályos, ez ugyanis a mindennapok nyelvére lefordítva azt jelenti, hogy a fiatalok agya a korlátozások következtében sokkal többet öregedett, mint normál esetben kellett volna, ami hatással lehet az életük későbbi szakaszaira is.
Az agy megfelelő fejlődéséhez szükség van szociális kapcsolatokra, ami a tinik életéből kimaradt
Fotó: Shutterstock
A portál emlékeztet, hogy az agy fejlődésének tinédzserkorban különösen nagy jelentősége van és ha egyes szakaszok kimaradnak, esetleg túl gyorsan lezajlanak, az komoly és visszafordíthatatlan következményekkel járhat.
Az elmúlt 1,5 millió évben az agy megfelelő fejlődéséhez elengedhetetlenné váltak a szociális kapcsolatok, az egymással való interakció. A tudósok szerint ez nem egyfajta választható lehetőség, ezekre a kapcsolatokra mindenképpen szüksége van az agynak ahhoz, hogy megfelelő tempóban legyen képes kifejlődni.
És épp ezek a hatások azok, amiket a lezárások alatt a tinédzsereknek nélkülözniük kellett.
Ezt is olvasd el! A demencia egyik korai jele lehet, ha gyakran rosszat álmodunk – állítja egy kutatás
Természetesen a szakemberek elismerik, hogy a lezárások minden ember életére negatív hatással voltak, hiszen az elszigetelődést, az izolációt senki nem viseli jól, de a tinédzserek esetében a legjelentősebbek a következmények.