Egy nő az életben nagyjából 350-400 menzeszt él át, ami pszichésen és fizikailag is megterhelő. Köztudott, hogy ilyenkor a test hormonháztartása teljesen felborul, ám egy egészen új kutatás szerint a menstruáció során szó szerint megváltozik az agy szerkezete is.
A Science Alert számol be a nem mindennapi felfedezésről, ami teljesen felülírhatja, amit eddig a menstruációról és annak hatásairól gondoltunk. Elizabeth Rizor és Viktoriya Babenko, a Kaliforniai Egyetem munkatársai által vezetett kutatócsoport 30 menstruáló nőt követett nyomon a ciklusa során, részletesen dokumentálva az agyban végbemenő szerkezeti változásokat.
Ez is érdekelhet! A napi hormonciklus miatt zsugorodhat össze a férfiak agya
A kutatók úgy találták, hogy a menzesz nemcsak a reprodukciós képességekre van hatással, de az agyat is szó szerint átalakítja.
Ezek az eredmények az elsők, amelyek az emberi fehérállomány mikroszerkezetében és a kéreg vastagságában egyidejűleg, az agy egészére kiterjedő változásokat mutattak, és ezek mind egybeesnek a menstruációs ciklus által vezérelt hormonális folyamatokkal
– idézi a portál a kutatás egy részét.
A menzesz alatt az agy teljesen átalakul
Fotó: Shutterstock
A lap hozzáteszi, hogy bár az emberiség felével ez megtörténik, az átfogó, mindenre kiterjedő kutatások hiányoznak a tudomány világából. A mostani tanulmány azért számít kifejezetten úttörőnek, mert nem az eddig megszokott változásokat vizsgálta.
Azt ugyanis eddig is tudtuk, hogy a menstruáció befolyással van a különböző kognitív folyamatokra, de azt eddig senkinek nem sikerült bizonyítania, hogy
az agy, mint szerv, önmagában változik meg a menzesz alatt.
Ezt is olvasd el! 4 dolog, amit a férfiaknak tudniuk kell a menopauzáról
A kutatók három különböző szakaszban végeztek MRI-vizsgálatokat a résztvevőkön és azt találták, hogy az agy szürke- és fehérállományának térfogata jelentősen változik, attól függően, hogy az adott személy éppen menstruál-e vagy sem.