Emberi agy
Fotó: Shutterstock

A világrekordernek közel 3 kilót nyomott az agya

Rekord: a világ legnagyobb agya kétszerese volt az átlagos méretnek

Minden idők legnagyobb térfogatú és egyben legnehezebb emberi agyával egy 19. századi holland férfi rendelkezett, aki azonban épp emiatt súlyos betegségekben szenvedett, majd alig 21 évesen elhunyt.

Az IFL Science számol be annak a meg nem nevezett férfinak az esetéről, aki az áltagosnál jóval nagyobb aggyal született és ezzel bekerült a Guinness Rekordok Könyvébe is.

A 19. századi holland férfi agyát az 1899-ben elvégzett boncolása után mérték meg: a szerv 2,85 kilót nyomott.

Még több meglepő tény az emberi testről! Az öt legnagyobb tévhit az emberi testtel kapcsolatban

Összehasonlításképp: a normál emberi agy súlya a születésünk és a halálunk között 0,9 kiló és 2 kiló között mozog. A kutatások alapján az emberi agy átlagosan 1,3 kilót nyom, így már a két kiló is soknak számít, de a közel három kilós súly a valaha mért legnehezebb.

A portál emlékeztet, hogy az agy mérete nincs összefüggésben a megfelelő működésével, azt ugyanis a barázdáltsága határozza meg.

A világrekorder férfi egyébként egész életében epilepsziával és fejlődési rendellenességekkel küzdött. Ráadásul rendkívül fiatalon, 21 éves korában hunyt el. Az IFL Science hozzáteszi, hogy az elmúlt évezredekben egyébként világszerte jelentősen zsugorodott az emberek agya, aminek az okát egyelőre a tudósok sem tudják.

Emberi agy

Az elmúlt évezredekben folyamatosan zsugorodott az emberi agy

Fotó: Shutterstock

Egy 2021-es kutatás szerint több oka is lehet annak, hogy egyre kisebb lesz az egyik legfontosabb szervünk. Az egyik, hogy egyre több információt tárolunk leírva, megfilmesítve és más módokon, így nincs szükség arra, hogy mindenre az agyunk emlékezzen.


A másik ilyen, hogy egyre több kollektív tudást halmoztunk fel az évezredek alatt és emiatt egyre kevésbé van szükség arra, hogy mindent egyedül oldjunk meg.

Ezt is olvasd el! Miért változik a hangunk az idő előrehaladtával?

Egy másik, 2019-ben elvégzett kutatás pedig arra világít rá, hogy az agy mérete semmiféle összefüggésben nem áll az intelligenciával és a problémamegoldó képességeinkkel.

A figyelmetekbe ajánljuk