hang

Miért változik a hangunk az idő előrehaladtával?

A hangunk az évek során egészen másképp szól, de mi ennek a pontos oka?


A hangszálak állítják elő a hangunkat. A gégében helyezkednek el, a légzőrendszer azon részében, ami lehetővé teszi, hogy a levegő a torokból a tüdőbe jusson. Amikor a levegő a tüdőből a gégén keresztül távozik, a hangszalagokat rezgésbe hozza, amelyek – láss csodát – hangot produkálnak.

A hangszalagok három fő részből állnak: a vocalis izomból, a hangszalagból és az ezeket borító (mirigyeket tartalmazó) nyálkahártyából. Ez tartja nedvesen a felszínt, és védi őket a sérülésektől. A gégében körülbelül tizenhét másik izom is található, amelyek megváltoztathatják a hangszalagok helyzetét és feszülését – írja az IFLScience.

Ez is érdekelhet:Egy mesterséges intelligencia, ami másodpercek alatt leklónozza a hangod

A pubertás előtt nagyon kevés különbség van a hangszalagok által kibocsátott hangok között. A tinikorban azonban a hormonok szépen lassan kezdik kifejteni hatásukat. Ez pedig megváltoztatja a gége szerkezetét – például a férfiaknál az ádámcsutkát kiemelkedőbbé teszi – és a hangszalagok hosszát. A pubertás után a férfiaknál 16 mm, a nőknél 10 mm hosszúak.

A nők hangszálai viszont a pubertás után 20-30%-kal vékonyabbak lesznek. Ezek a rövidebb, vékonyabb hangszálak tehetnek arról, hogy a nők hangja jellemzően magasabb, mint a férfiaké.

Bár a hormonok a pubertás után is hatással lehetnek a hangra. Kis érdekesség, hogy egy nő hangja a menstruációs ciklusának szakaszától függően is másképp szólhat, érdekes, hogy a legjobb hangminőség a peteérési fázisban van. Ennek oka az lehet, hogy a mirigyek ebben a fázisban termelik a legtöbb nyálkahártyát, így a hangszalagok a „legjobb formájukat tudják hozni".

A kutatások azt is kimutatták, hogy a fogamzásgátló tablettát szedő nőknél a hangminőség kevésbé változik, mivel a tabletta megállítja a peteérést.

    A hangszálak is öregednek

    A test szinte minden más részéhez hasonlóan a hangszálak is öregednek. Ezek a változások azonban nem mindenki számára annyira észrevehetőek.

    Ahogy öregszünk, a gégefő ásványianyag-tartalma elkezd növekedni, így merevebbé válik, és inkább hasonlít a csontra, mint a porcra.

    Ez a változás már a harmincas éveinkben elkezdődhet, különösen a férfiaknál. Ezáltal a hangszalagok kevésbé lesznek rugalmasak. A hangszalagok mozgását lehetővé tevő izmok is fogyni kezdenek (akárcsak más izmaink) az életkor előrehaladtával. A hangszalagokat tartó szalagok és szövetek szintén veszítenek rugalmasságukból.

    Olvasd el ezt is!Kánikula: mi számít túl melegnek az emberi test számára?

    Az életmód sem mindegy

    Bár a legtöbb embernél a hangszálak nagyjából azonos ütemben öregednek, számos életmódbeli tényező növelheti a hangszálak károsodásának kockázatát, ezzel is megváltoztatva a hangszínt.

    A dohányzás például gyulladást, fokozott nyálkatermelést okoz, illetve ki is száríthatja a nyálkahártya felületét. De az alkoholnak is hasonló hatással bír.

    Egyes vény nélküli és vényköteles gyógyszerek szintén megváltoztathatják a hangot: például a gégegyulladásra használt szteroid inhalátorok. A vérhígítók szintén károsíthatják a hangszalagokat, és polipok kialakulását okozhatják, ami a hangot rekedtes hangzásra készteti. Az izomlazítók is vezethetnek irritációhoz és hangszálkárosodáshoz, mivel a gyógyszer lehetővé teszi, hogy a gyomorsav a gégébe jusson.

    Szerencsére az ilyen gyógyszerek által okozott irritáció és elváltozások általában megszűnnek a használatuk abbahagyása után.

    Egy másik életmódbeli tényező lehet a túlzott igénybevétel, amely jellemzően énekeseknél és más, a hangjukat munka közben sokat használó embereknél, például tanároknál és fitneszoktatóknál fordul elő.

    A figyelmetekbe ajánljuk