Még mindig nagyon keveset tudunk arról, hogy miért álmodunk, hogyan hozza létre az agy az álmokat, és ami még fontosabb, milyen jelentőséggel bírnak álmaink az egészségünkre – különösen az agyunk egészségére – nézve.
A The LanceteClinicalMedicine című folyóiratban megjelent 2022-es tanulmányom kimutatta, hogy álmaink meglepően sok információt árulhatnak el agyunk állapotáról.
Ez is érdekelhet: A kemény fizikai munka növeli a demencia kialakulását
A gyakori rossz álmok és rémálmok közép- vagy idősebb korban összefüggésbe hozhatók a demencia kialakulásának fokozott kockázatával. A kutatás három nagy, az egészséggel és az öregedéssel foglalkozó amerikai tanulmány adatait elemezte. Ezekben több mint 600 35 és 64 év közötti, valamint 2600 79 éves és idősebb ember vett részt.
A vizsgálat kezdetén valamennyi résztvevő demenciamentes volt, és a középkorúak csoportját átlagosan kilenc évig, az idősebbekét pedig öt évig követték. A résztvevők kérdőíveket töltöttek ki, amelyekben többek között arról is érdeklődtek, milyen gyakran vannak rémálmaik – kezdi a Science Alert.
Kiderült, hogy azoknál a középkorú résztvevőknél, akik minden héten rémálmokkal küzdöttek, négyszer nagyobb valószínűséggel fordult elő kognitív hanyatlás (a demencia előjele) a következő évtizedben, míg az idősebbeknél kétszer nagyobb valószínűséggel diagnosztizáltak demenciát.
Érdekes módon a rémálmok és a későbbi demencia közötti kapcsolat sokkal erősebb volt a férfiaknál, mint a nőknél.
Például azoknál az idősebb férfiaknál, akiknek minden héten voltak rémálmaik, ötször nagyobb valószínűséggel alakult ki demencia, mint azoknál, akik nem jelentettek rossz álmokat. A nőknél azonban a kockázat növekedése csak 41 százalékos volt.
Olvasd el ezt is! Egészségesebb lehet az agyunk időskorunkban, ha rendszeresen zenélünk
Összességében az eredmények arra utalnak, hogy a gyakori rémálmok a demencia egyik legkorábbi jele lehet, amely több évvel vagy akár évtizeddel megelőzheti a memória- és gondolkodási problémák kialakulását, különösen a férfiak esetében. Ám az is lehetséges, hogy a rendszeres rossz álmok és rémálmok akár a demencia okai is lehetnek.
Tekintettel a tanulmány jellegére, a kutatók egyelőre nem lehetnek egészen biztosak abban, hogy melyik elmélet a helyes. Azonban függetlenül attól, hogy melyik bizonyul igaznak, a kutatás fő következtetése ugyanaz marad: a rendszeres rossz álmok és rémálmok közép- és idősebb korban összefüggésbe hozhatók a későbbi demencia kialakulásának fokozott kockázatával.