egy idős ember zongoráziik
Fotó: Shutterstock

Egészségesebb lehet az agyunk időskorunkban, ha rendszeresen zenélünk

Egy új kutatás szerint az életen át tartó hangszeres játék összefügg az agy idősebb kori egészségével – írja az Independent. Az eredmények forradalmasíthatják a demencia kezelését, ugyanis a szakértők ezentúl jobb ajánlásokat tehetnek az érintett idősek terápiájával kapcsolatban.


A kutatás során az Exeteri Egyetem tudósai negyven év feletti alanyok adatait elemezték. A tíz éven át tartó vizsgálatra mintegy 25 ezren jelentkeztek, és a szakértők az alanyok zenei tapasztalatait, valamint kognitív képességeit mérték fel.

A kutatók megállapították, hogy bármilyen hangszeren való játék összefügg a végrehajtó funkciók javulásával, de különösen a zongorázás segíti a memória megőrzését és az összetett feladatok megoldásának képességét.

Az eredmények alapján a hangszeren való játék idősebb korban felbecsülhetetlen előnyökkel járhat. Bár az éneklés és az agy egészsége között is mutattak ki összefüggést, a kutatók azt gyanítják, hogy ez javarészt a kórusban vagy csoportban való részvétel szociális tényezőinek köszönhető.

egy id\u0151s h\u00e1zasp\u00e1r zongor\u00e1zni tanul

Illusztráció

Fotó: Shutterstock

Anne Corbett, a kutatócsapat tagja szerint a legújabb adatok arra utalnak, hogy a zenei oktatás kiváló eszköze lehet egy olyan közegészségügyi intézkedésnek, ami az agy egészségének megóvását célozza meg. A szakértők szerint emellett érdemes lehet ösztönözni az idősebb felnőtteket is arra, hogy kezdjenek el zenélni, vagy térjenek vissza ahhoz a hangszerhez, amin régen megtanultak játszani.

Corbett kiemelte: egyre több bizonyíték érhető el arra vonatkozóan, hogy a zenei csoportos foglalkozások jó hatással vannak a demenciában szenvedő idősebb egyénekre. Úgy véli, hogy a megelőzés jegyében ezt érdemes lenne kiterjeszteni az egészséges, de már öregedő felnőttek mindennapjaira is.

egy csoport id\u0151s ember egy\u00fctt git\u00e1rozik

Illusztráció

Fotó: Shutterstock

A tudomány még mindig nem találta meg az összes választ a demencia és az Alzheimer-kór kialakulásával kapcsolatban. Annyi biztosnak látszik, hogy a családi előzmények szerepet játszanak a kognícióval kapcsolatos betegségek kockázatában, és különféle szokások is elmozdíthatják ezeket az állapotokat. A rendszeres zenélés mellett az alább felsorolt tényezők mind csökkentik a demenciához hasonló komplikációk esélyét az élet későbbi szakaszában:

  • több gyümölcs és zöldség fogyasztása
  • stabil vércukorszint fenntartása
  • az ultrafeldolgozott élelmiszerek fogyasztásának korlátozása
  • az egészséges vérnyomás fenntartása
  • a dohányzás mellőzése
  • elegendő alvás
  • társadalmi szerepvállalás
  • rendszeres fizikai aktivitás

A figyelmetekbe ajánljuk