Egy tanulmány szerint az, hogy serdülőkorban nyugodtnak és érettnek érezzük magunkat, évtizedekkel később jelentősen alacsonyabb demenciakockázattal jár – számol be az eredményekről a PsyBlog.
Ugyanakkor, ha sokat idegeskedünk, a későbbi életkorunkban nagyobb eséllyel alakulhat ki demencia.
Mindezt neuroticizmusnak nevezik, amely egy olyan személyiségvonás, amelynek tünetei a gyakori szorongás, szomorúság és ingerültség.
A neurotikus emberek több szociális szorongást tapasztalnak, mivel a társas helyzetek amúgy is stresszesek lehetnek, és egy neurotikus elme hajlamos a negatívumokra összpontosítani.
A demencia fokozott kockázatával összefüggésbe hozott másik személyiségjegy a lelkiismeretesség hiánya.
A tanulmány szerint azok az emberek, akikből hiányzik a lelkiismeretesség, általában kevésbé hatékonyak és fegyelmezettebbek– emellett még hajlamosak arra is, hogy ne törekedjenek jó teljesítményre.
Ettől függetlenül ezek a személyiségjegyek nem vonják automatikusan maguk után a demenciát.
Számos tényező csökkentheti a demencia kialakulásának kockázatát, például az egészséges életmód, beleértve a megfelelő táplálkozást és az elegendő testmozgást. Emellett, ha az elménket aktívan tartjuk szintén csökkenthető a demencia kockázata.
Az új tevékenységek tanulása, az utazás és a társas kapcsolatok elmélyítése mind előnyös lehet.
A fenti személyiségekkel kapcsolatos eredmények egy 82 232 középiskolás diák bevonásával készült tanulmányból származnak, akiket 1960-tól egészen mostanáig követtek a kutatók.
Az időszak alatt személyiségfelméréseket végeztek velük, és megvizsgálták őket a demencia esetleges jeleinek kimutatására.
Az eredmények azt mutatták, hogy a nyugodt és érett kamaszoknál lényegesen kisebb volt a demencia kialakulásának valószínűsége 50 évvel később.
A tanulmányból kiderült, hogy a nyugalmat, érettséget, rendezettséget és szociális érzékenységet magában foglaló személyiségtényezőket a demencia alacsonyabb kockázatával hozták összefüggésbe.