alzheimer
Shutterstock

Van egy egyértelmű jele annak, hogy kialakul-e valakinél a demencia

Ha valaki kellő önismerettel rendlekezik, kisebb eséllyel alakulhat ki nála Alzheimer-kór – állítja egy kutatás.

A memória gyakran romlik a korral, amiben semmi meglepő nincs, hiszen ez az öregedési folyamat normális része. Mégis: az enyhe memóriaproblémák akár jelezhetik is az Alzheimer-kór kialakulását.

Ironikus módon, a kutatások szerint azoknál az embereknél, akik észreveszik, hogy a memóriájuk romlik, kisebb valószínűséggel alakul ki Alzheimer-kór.

A kutatók már régóta gyanítják, hogy azok az emberek, akik látszólag nem tudnak a memóriaproblémáikról, nagyobb kockázatnak vannak kitéve a demencia szempontjából, de a PsyBlog által bemutatott tanulmány az egyik első, amely ezt bizonyítja.

A Kanadában található montreali McGill Egyetem kutatói 450, enyhe memóriazavarral küzdő beteg adatait vizsgálták.
A kutatásban betegek saját memóriájukról szerzett tapasztalatait hasonlították össze a barátok és a családtagok objektív véleményével.

Ez is érdekelhet: 7 egészséges szokás, ami csökkentheti a demencia kockázatát

Mint kiderült, a memóriaproblémáikról nem tudó betegek neurológiailag rosszabb állapotban voltak: a kutatók az agyukban anyagcserezavarokat találtak, ráadásul több amiloidfehérje volt az agyukban, ami szintén az Alzheimer-kórhoz köthető.

A kutatók két évvel később is megvizsgálták a résztvevőket, amiből az derült ki, hogy azok, akik nem voltak tisztában a memóriaproblémáikkal háromszor nagyobb volt a demencia kialakulásának esélye.

Ennek gyakorlati alkalmazásai vannak a klinikusok számára: az enyhe memóriapanaszokkal küzdő embereknek olyan értékelést kellene végezniük, amely figyelembe veszi a megbízható informátoroktól, például családtagoktól vagy közeli barátoktól gyűjtött információkat

– mondta Dr. Serge Gauthier, a tanulmány társszerzője.


A figyelmetekbe ajánljuk