Az úszás az egyik leghatékonyabb mozgásforma, ami az egész testet megmozgatja, a hatását pedig szinte rögtön érzi az ember. Akadnak azonban olyan belső és külső akadályozó tényezők, amelyekkel jobb tisztában lenni, mielőtt az ember elkezdi, vagy újrakezdi az uszodába járást. Most eláruljuk, hogyan győzheted le ezeket!
A gátlásaink levetkőzése
Az úszást sokszor azért nehéz elkezdeni, adott esetben újrakezdeni, mert a sport során az embernek bizony le kell vetkőznie és meg kell mutatnia a testének azon részeit is a többi úszó előtt, amelyeket esetleg szégyell. Fontos tisztázni, hogy – ahogy mi is – mások is első sorban úszni jönnek az uszodába, nem pedig azért, hogy megbámuljanak, esetleg becsmérlő pillantásokat vessenek a többi úszóra.
Eleinte négy-öt hossznál többet nem érdemes bevállalni
Fotó: Shutterstock
Válasszunk olyan fürdőruhát, amiben kényelmesen érezzük magunkat, de fontos, hogy a lehetőségekhez képest feszes legyen, hiszen a túl bő úszódresszek megnehezítik az úszást!
Lassú tempó, fokozatosan növelt távok
Sokan esnek abba a hibába, hogy hirtelen túl sokat és túl gyorsan próbálnak úszni, pedig a tempóra és a megfelelő távolságra az elején különösen nagy hangsúlyt kell fektetni.
Ezt is olvasd el! Ezért nem szerepelt az úszás az ókori olimpiai játékokon
Ha kezdők vagyunk, érdemes négy hosszal indítani egy normális, huszonöt méteres medencében.
– idézi Mark Slabaugh sportorvost az Everyday Health nevű portál.
A négyféle úszásnem közül jó ötlet lehet elsőként a mellúszást választani, ez ugyanis a legbiztonságosabb és ez a legkönnyebben elsajátítható.
Fontos, hogy ne terheljük meg túlságosan a szervezetünket az elején, próbáljunk lassú tempóban úszni és ha bármikor úgy érezzük, álljunk meg nyugodtan. Tartsuk fejben az első pontban említetteket:
senki nem fog ítélkezni felettünk, ha az első alkalmakkor csak pár hosszt vagyunk képesek megtenni.
A bemelegítés fontossága
Bármilyen komolyabb erőkifejtéssel járó mozgásformát is csinálunk, fontos a megfelelő bemelegítés – és ez alól az úszás sem kivétel. Töltsünk el legalább 10-15 percet a parton és jó alaposan mozgassuk át a testünket. Úszás közben különösen könnyen görcsölnek be egyes izmok, így kiemelt fontosságú a test megfelelő átmozgatása. Végezzünk kar- és lábkörzést és alaposan mozgassuk meg a vállainkat, a hátunkat.
Ez is érdekelhet! 4 dolog, amit jó lett volna tudnom, mielőtt elkezdtem rendszeresen futni
Kérjünk segítséget!
Szakszerű segítséggel könnyen, hamar elsajátíthatók az úszás alapjai
Fotó: Shutterstock
Ha egyáltalán nem tudunk úszni, vagy ha hosszú időt hagytunk ki az utolsó úszásunk óta, mindenképpen kérjük szakember segítségét. Szerezzünk be egy úszódeszkát és forduljunk egy olyan úszásoktatóhoz, akivel elsajátíthatjuk az alapokat vagy feleleveníthetjük a már ismert mozdulatokat.
Lehetőség szerint hagyjunk időt az alkalmak között, hogy a szervezetünk könnyebben és gördülékenyebben alkalmazkodjon a mozgásformához.