aszfaltúton futó férfi
Fotó: Unsplash

4 dolog, amit jó lett volna tudnom, mielőtt elkezdtem rendszeresen futni

Bár nem tűnik túlságosan összetett sportnak a futás, van pár dolog, amit érdemes tudnod, mielőtt belevágsz. Ha nem akarod elkövetni ugyanazokat a hibákat, mint a kezdők többsége, olvasd el a cikket!

Bizonyos dolgokat a saját kárán tanul meg az ember. Amikor évekkel ezelőtt elkezdtem futni, leginkább a saját fejem után mentem, emiatt pedig én is beleestem a kezdőkre jellemző összes hibába.

Ha el akarod kerülni ezeket a zsákutcákat, olvasd el a cikket! Ha követed az alábbi tippeket, a futás rengeteg örömöt fog adni neked, és céljaidat is hamarabb elérheted.

Csak fokozatosan szabad növelni a távot

Legyünk bármennyire is sportosak, nem szabad túlhajtanunk magunkat az első hónapokban, mert az sérüléshez vagy kiégéshez vezethet.

Kezdjük rövidebb távokkal és fussunk kényelmes tempóban!

Ha úgy érezzük, hogy szervezetünk nehezen szokja meg az újfajta igénybevételt, csökkentsük az edzésmennyiséget vagy iktassunk be néhány szünnapot. A futás elsősorban hobbi, nem élet-halál kérdése, így kezdőként nem kell rögtön akkora távokat vállalnunk, mint tapasztaltabb ismerőseinknek.

Ha fokozatosan kapunk rá a futás ízére, életre szóló szenvedély is válhat belőle.

Ez érdekelhet: Tíz perc futás is elég ahhoz, hogy az agyunk beinduljon

Nincs lényegesebb a megfelelő futócipőnél

fut\u00f3cip\u0151

Kulcsfontosságú a megfelelő futócipő kiválasztása.

Fotó: Unsplash

Sokan lebecsülik a megfelelő lábbeli kiválasztásának fontosságát, mondván, az iskolai testnevelésórákon sem futócipőt viseltünk, mégsem esett bajunk. Csakhogy egy futócipő (jó esetben) több száz kilométeren át fog elkísérni minket, ami során több százezerszer fogjuk odaverni a lábunkat a földhöz – nagyon nem mindegy tehát, hogy mit viselünk.

A rossz cipőválasztás sérüléshez, lábkörmeink leválásához, valamint bőrkeményedések és hólyagok kialakulásához is vezethet, arról nem is beszélve, hogy a futást is megutáltathatja velünk.

A futócipők ára sajnos nagyon felment az utóbbi években, azonban könnyen lehet, hogy a mi lábunkra pont egy olcsóbb darab illik. Vásárlás előtt mindenképp kérjünk segítséget az eladótól!

Nem mindig a gyors edzés a hatékony edzés

Bármi is legyen a célunk „futókarrierünkben”, jobb, ha már az elején eszünkbe véssük: a kevesebb néha több. Sokan azt hiszik, hogy akkor válhatnak jobb futóvá, ha minden edzésen a végletekig hajszolják magukat.

A sporttudomány azonban bebizonyította, hogy valójában akkor tudunk gyorsulni, ha előtte lelassulunk – ez az úgynevezett 80/20-as szabály. Edzéseink 80%-án fussunk kényelmesen, bőven elég, ha csak a maradék 20%-ot végezzük feszített tempóban.

A fogyni vágyóknak sem érdemes túlhajszolniuk magukat, ugyanis elsősorban a lassabb futások során éget zsírt a szervezetünk, a gyors edzések alkalmával inkább a szénhidrátraktárakból töltekezünk.

Ezt is figyelmedbe ajánljuk: Úszás vagy futás? Melyik tesz jobbat az egészségünknek?

A hullámvölgyek természetesek

fut\u00f3 f\u00e9rfi

Illusztráció

Unsplash

Minden futó tapasztalta már: vannak jó és rossz napok, és előre lehetetlen megmondani, hogy épp milyen lábbal keltünk ki az ágyból.

Könnyen előfordulhat, hogy az utolsó vesszőig betartjuk az edzéstervünket, mégsem érjük el a kívánt eredményt a versenyen, mert egyszerűen nem vagyunk jó formában az adott napon.

Ez még a világ leghíresebb futóival is megesik, mi sem jelentünk kivételt a szabály alól. Akkor sem kell tehát kétségbe esnünk, ha nem értük el a célunkat, a futás ugyanis végső soron egészségünk megőrzéséről és az örömszerzésről szól.

A figyelmetekbe ajánljuk