sport
Shutterstock

5 hiba 40 felett, amit az edzések közben elkövethetsz

40 után a testünk egyre nagyobb mértékben változik. Az öregedés természetes folyamat, a rendszeres testmozgás pedig segíthet abban, hogy ezt méltóságteljesen történjen. Érdemes leküzdeni azt a késztetést, hogy hatalmas változtatásokat hajtsunk végre a már létező edzéstervünkben, helyette inkább végezzünk kisebb változtatásokat, például jívítsuk ki a hibákat és győzzük le a rossz berögződéseket. Mutatunk pár gyakori edzéshibát 40 fölött, amelyeket érdemes elkerülni, ha formában maradnánk.

Nem vesszük komolyan a rugalmasságot 

Ahogy öregszünk, könnyen elfelejtjük, hogy a testmozgás még idős korban is rendkívül fontos. Ebben a korban a családi és munkahelyi feladatok mellett sokaknak már nem fér bele a sport, pedig a középkorúaknak talán az egyik legfontosabb, hogy megőrizzék a fizikai fittségüket.

Ha nem mozgunk, nemcsak az elhízás, a cukorbetegség és a szívbetegségek kockázat növeljük, de az izületek is elveszítik azokat a funkciókat, amik a teljes mozgástartományért felelősek. Ezáltal pedig elveszik a test rugalmassága is, ami miatt még a napi rutinfeladatok is kihívást jelenthetnek.

A rugalmasság elvesztése növeli a sérülések kockázatát is, korlátozza a keringést, és negatívan befolyásolja az álló és ülő testtartást. Érdemes regeneráló gyakorlatokat végezni, például jógázni, hogy megőrizzük a rugalmasságunkat és a mozgékonyságunkat.

Ez is érdekelhet: 6 gyors és egyszerű otthon végezhető gyakorlatsor a nyári csúcsformához

Kihagyjuk a bemelegítő- és a nyújtógyakorlatokat

Ha valaki 40 évesen szeretne formába lendülni, akkor létfontosságúak az edzések előtti bemelegítések, majd az azt követő lenyújtások – ezzel elkerülhetjük a lehetséges sérüléseket.

A jó hír, hogy egyik gyakorlat sem különösen időigényes: egy alapos nyújtás vagy ugrókötelezés ellazítja és felmelegíti az izmokat, ami fellkészíti a testünket a megerőltetőbb edzésre. Nem mellesleg: a bemelegítőgyakorlatok az elme-izom kapcsolatot is szinkronizálják, aminek köszönhetően a legtöbbet ki tudjuk hozni az edzésekből.

Az edzés utáni alapos nyújtás pedig eltávolítja a tejsavat a szervezetből, és szabályozza a pulzusszámot is. Ennek a gyakorlatsornak sem kell sok időt igénybe vennie: egyszerű nyújtások beépítése, a fontos izmok lefedése, és már folytathatjuk is a napunkat.

j\u00f3ga

Shutterstock

Túl könnyű edzések 

40 felett gyakori probléma, hogy a különböző gyakorlatok minimális intenzitás mellett történnek, ami miatt könnyen a hétköznapi, unalmas edzések csapdájába lehet kerülni. Sokan ragaszkodnak azokhoz az edzésformákhoz, amiket már jól ismernek, de ezzel csak elkerüljük az amúgy megugorható kihívásokat.

Fontos, hogy ne hagyjuk ki az erőnléti edzéseket: vegyünk be egyszerű gyakorlatokat, és próbáljunk meg nagyobb erőkifejtés mellett edzeni, ha azt érezzük, hogy csak őrlángon égünk az edzések közben.

Következetlenség 

Nagy valószínűséggel nem fogunk javulást vagy más pozitív eredményeket látni, ha nem vagyunk következetesek. Ha ímmel-ámmal járunk edzeni, és gyakran kihagyunk napokat, akkor nem lesz eredmény. Ráadásul, ha az edzésekkel is következetlenek vagyunk, akkor minden bizonnyal a táplálkozással is azok leszünk, ami miatt az izomzat leépül, és inkább a hízás útjára lépünk majd.

A napokban pont ajánlottunk 3 diétát az 50 év feletti nőknek: A 3 legjobb diéta 50 év feletti nőknek a szakértők szerint

Lehet, hogy nem mindig lehet kontrollálni a külső tényezőket, ami miatt valóban ki kell hagyni az edzéseket, de érdemes alternítv terveket készíteni, hogy minimalizáljuk a kihagyásokat, és azok hatását.

sport

Shutterstock

Nincsenenek egyensúlyban az aerob és anaerob gyakorlatok 

Ha elhanyagoljuk az edzések kardio- és kondicionáló részét, akkor elég gyorsan lendületet veszíthetünk. Mivel 40 éves kor felett az anyagcsere lassulni kezd, más módon kell kalóriát égetni, mint régen: próbáljuk ki azokat a gyakorlatokat és gyakorlatsorokat, amelyek magas pulzusszámon tartanak.

Ha nem vagyunk hozzászokva, kezdjük lassan: próbáljunk meg minden nap akár tíz perc aerob tevékenységet beiktatni, hogy hozzászokjon a szervezetünk. Az edzésekbe pedig építsük majd be ezeket a rövid, de annál intenzívebb gyakorlatokat – jó ötlet erre egy futópad vagy egy evezőgép.

Egy hosszabb futás, lovaglás vagy úszás szintén fontos kardiót ad az edzéshez. A lényeg, hogy ezeket tartsuk egyenletesen és következetesen, heti rendszerességgel.


A figyelmetekbe ajánljuk