Arisztotelész írásaiból kiderül, hogy az első olimpiai játékokat időszámításunk előtt 776-ban rendezték meg azért, hogy a kor legnagyobb sportolói összemérhessék tudásukat. Az azóta eltelt közel háromezer évben sokat változott a világ legnagyobb sporteseménye: sportágak szűntek meg, társadalmi események akadályozták a megrendezését és újabb sportágakkal bővült a versenyprogram. Ilyen például az úszás, amellyel kapcsolatban az ókori Görögországban még fel sem merült, mint lehetséges szám az olimpián.
Az olimpiák történetében Magyarország mindig is kiemelkedően jól szerepelt, ez különösen igaz volt az úszásra. Már a legelső, 1896-ban megrendezett újkori ötkarikás játékokon két aranyérmet hozott haza a medencéből Hajós Alfréd, a sikerszéria pedig azóta is tart.
Az úszóink azonban közel sem lettek volna ennyire sikeresek az ókori olimpiákon, ott ugyanis ez a sport még egyáltalán nem is szerepelt a programban.
Az IFL Science ír arról, hogy az olimpiai bölcsőjében, Görögországban az időszámításunk előtt megrendezett játékokon több okból maradhatott ki az úszás. Az egyik ilyen az, hogy az egykori versenyszámok valamilyen módon köthetőek voltak a harci képességekhez, amiknek a résztvevő sportolók nagy hasznát vették a háborúkban is. Mint ilyen, az úszás nem tartozott ezek közé, a szárazföldön küzdő emberek ugyanis nem tartották elég harciasnak azt.
Ajánljuk figyelmedbe! Magyarország minden idők egyik legeredményesebbjeként vág neki az olimpiának
Az ókori olimpiákon csak olyan sportok szerepeltek, amiket elég harciasnak tartottak
Fotó: Getty Images
Dr. Edward Clayton azonban egy egészen másik elmélettel állt elő azt bizonyítva, hogy teljesen más az oka annak, hogy az ókori görög játékokon nem találkozhatunk az úszással. A tudós szerint ugyanis az olimpiák nemcsak arról szóltak, hogy az emberek a sportosságukat bizonyítsák: a versenyzőknek azt kellett mutatniuk a nézőközönségnek, hogy megvan bennük az úgynevezett areté, vagyis az erény.
Épp ezért csak és kizárólag arisztokrata, nemes családok sarjai vehettek részt a legnagyobb sporteseményen, kizárva ezzel a halászokat, a hajósokat és mindenkit, akiknek a megélhetésükhöz is hozzájárult az, hogy tudnak úszni.
Ez is érdekelhet! Hiába az olimpia, Párizsban megcsappant a turisták száma - ez áll a háttérben
Egyrészt tehát azok, akik valóban jól úsztak, részt sem vehettek a versenyen. A másik ok pedig az, hogy az ókori olimpiák szexuálisan is túlfűtött események voltak; nem véletlen, hogy szinte minden sporteseményt teljesen meztelenül tartottak. Az úszás pedig nem lett volna különösebben szexuális töltetű, nem gyönyörködhettek volna a nézők az emberi test szépségben, ha víz alatt úszó sportolókat néznek
– idézi a férfit a portál.