Nyár van, az az időszak, amikor kimegyünk a szabadba, és újra elkezdünk aktívan mozogni, de legalább is elővesszük a biciklinket a tárolóból.
Bár az izmok megmozgatása kétségkívül jó dolog, az aktívabb életnek − különösen hosszabb ideig tartó inaktivitás után − van egy hátulütője: a sérülésveszély megnövekedése.
Vajon mennyire biztonságosak azok a sportok és tevékenységek, amiket végzünk? És melyik sportok a legveszélyesebbek? Nézzük a tényleges adatok vizsgálatát a Big Think cikkének segítségével.
A sérülések nyomon követése
Az Egyesült Államok Fogyasztói Termékbiztonsági Bizottsága minden sportágban nyomon követi a sérülések meghatározott típusait, és ezt online elérhetővé teszi egy sérülésfelügyeleti rendszeren keresztül. Ez az adatbázis csak azokat a sérüléseket számolja, amelyek miatt valaki kórházi sürgősségi osztályra került.
A legveszélyesebb sportágak
Fotó: Sushil Ghimire / unsplash
Becslések szerint 2017-ben 455 000 ember sérült meg kerékpár használata közben, és került a sürgősségi osztályra, ami a harmadik legmagasabb érték a sport- és szabadidős eszközök kategóriájában.
A legveszélyesebb sport- vagy szabadidős tevékenység az adatok szerint az edzőterembe járás és az edzőeszközök használata, ami tavaly becslések szerint 526 000 alkalommal vezetett a sürgősségi osztályra. A második helyen a kosárlabda állt, becslések szerint félmillió sérüléssel. A lovaglás például csak 49 000 sürgősségi látogatást eredményezett 2017-ben.
Ám van egy kis probléma a bizottság összesített adatainak felhasználásával. Az egyes tevékenységekben eltérőek a részvételi arányok: kevés ember sérül meg lovaglás közben, mert viszonylag kevesen lovagolnak.
Ezt a problémát kiküszöbölheti a Munkaügyi Statisztikai Hivatal időfelhasználási felmérése, ami alapján megállapítható, hogy az emberek naponta mennyi időt töltenek a különböző tevékenységek végzésével.
A leggyakoribb mozgásformák a gyaloglás, és az edzőeszközök használata. Egy átlagos napon 2,5-szer többen járnak edzőterembe, mint ahányan kosárlabdáznak. Ez azt jelenti, hogy a kosárlabda sérülésszámát 2,5-szeresére kell növelni ahhoz, hogy össze lehessen hasonlítani az edzőteremben bekövetkezett sérülésekkel.
Fotó: Sven Kucinic / unsplash
Miután ezeket a kiigazításokat elvégeztük, a legveszélyesebb tevékenységek rangsora eléggé megváltozik:
a futball kerül az első helyre a 341 000 becsült sérüléssel. A második helyen a jégkorong áll, a kerékpározás pedig még így is tartja a harmadik helyét.
Szóval akik azon gondolkodnak, hogy egy szép nyári napon tekerjenek egy kört a bicajukkal, legyenek óvatosak.