Világűr
Fotó: Shutterstock

2025-ben jó esély van rá, hogy sok kérdésre választ kapunk az univerzummal kapcsolatban

Izgalmas év lesz az űrkutatás számára 2025 – erre kell számítanunk!

A 2024-es év is rengeteg izgalmat tartogatott az űrkutatás szerelmeseinek: felfedeztük a legidősebb galaxist, elképesztő fekete lyukakra bukkantunk, sőt még egy záptojás szagú bolygó is a látóterünkbe került. A jövő év hasonlóan izgalmasnak ígérkezik, ugyanis több, forradalmi űrkutatási program indul útjára 2025-ben, melyeket a Science Alert szemlézett.



​Holdkutatás kereskedelmi eszközökkel

A NASA Commercial Lunar Payload Services (CLPS) programja keretében több vállalat, köztük az Astrobotic, az Intuitive Machines és a Firefly Aerospace tervez tudományos műszereket szállítani a Hold különböző pontjaira. Ezek a küldetések a kísérőbolygónk geológiájának tanulmányozását, új technológiák tesztelését és a holdi környezet adatainak gyűjtését célozzák, bízva abban, hogy hamarosan elkezdődhet az első holdbázis megépítése.

Még több hír a világűrből! Kiderült, mik lehetnek a Szaturnusz holdján lévő lebegő szigetek

​Minden eddiginél részletesebb kép az univerzumról a SPHEREx segítségével

2025 februárjában a NASA tervezi elindítani minden idők egyik legjobban felszerelt és legmodernebb űrtávcsövét, a SPHEREx-et(Spectro-Photometer for the History of the Universe, Epoch of Reionization and Ices Explorer).


A portál információi szerint

a szerkezet képes lesz a teljes égboltot felmérni az infravörös sugárzáshoz közeli tartományban, ezzel több mint 450 millió galaxis és 100 millió csillag adatait összegyűjtve.

A küldetés célja a galaxisok eredetének és a víz, valamint szerves molekulák eloszlásának vizsgálata a csillagkeletkezési régiókban.

Még több hír a világűrből!

​Space Rider tesztrepülés

Az Európai Űrügynökség (ESA) 2025 harmadik negyedévében tervezi a Space Rider nevű, újrahasznosítható, személyzet nélküli űrrepülőgépének orbitális tesztrepülését. A Space Rider célja különböző tudományos kísérletek végrehajtása úgynevezett alacsony Föld körüli pályán, beleértve a mikrogravitációs kutatásokat, valamint új technológiák tesztelését a jövőbeli küldetésekhez.

Aszteroidakutatás

A kínai Tianwen-2 küldetése 2025 májusában indul útjára és a célja az, hogy egy fémben meglepően gazdag aszteroidát tanulmányozzon a Földhöz közeli pályán. A küldetés során a meteort vizsgálva választ találhatunk arra, hogy az aszteroida egy ősi bolygókezdemény magja-e, vagy a Holdról leszakadt kőzetdarabról van-e szó.

​Űrturizmus és kereskedelmi űrrepülések

Az űrturizmus és a kereskedelmi űrrepülések régóta fogalkoztatják az emberiséget és a 2025-ös év lehet az, amikor valóban beindulnak ezek a projektek. A SpaceX, a Blue Origin és a Virgin Galactic is tervezi, hogy több szuborbitális és orbitális repülést hajt végre,

lehetőséget biztosítva a fizető utasok számára az űrélmény megtapasztalására.

Ezt is olvasd el! Egy meteor robbant fel a Hold felszínén – videó!

Illusztr\u00e1ci\u00f3n a kereskedelmi \u0171rrep\u00fcl\u00e9s

2025-ben a kereskedelmi űrrepülésben is áttörések várhatók

Fotó: Shutterstock

Ezek a küldetések és fejlesztések jelentős lépéseket jelentenek az űrkutatásban, új ismereteket és technológiai innovációkat hozva, amelyek hozzájárulnak a világűr mélyebb megértéséhez és az emberiség jövőbeli űrbeli tevékenységeihez.

A figyelmetekbe ajánljuk