A következő hetekben a NASA Europa Clipper űrszondája hosszú útra indul a Jupiter Europa nevű holdjához. A jeges hold ugyanis potenciálisan idegen életnek adhat otthont – ezt pedig csak egyetlen módon deríthetjük ki.
A NASA néhány héten belül indítja el a várva várt új küldetést a Jupiter negyedik legnagyobb holdjára, az Európára. Az Europa Clipper nevű űrszonda célja nem kevesebb, mint hogy megtalálja az idegen élet lehetőségét a fagyos égitesten.
Az Europa Clipper a NASA eddigi legnagyobb bolygókutató űrszondája: napvitorláit kibontva akkora, mint egy kosárlabdapálya, tömege pedig körülbelül 6000 kilogramm.
Ez is érdekelhet! A NASA szén-dioxidot észlelt a Pluto Charon nevű holdjának felszínén
A Földön kívüli élet keresése ebben az esetben a víz jelenlétére összpontosít, amely, mint köztudott, az általunk ismert élet kulcsfontosságú eleme. A Jupiter és a Szaturnusz környékén pedig több égitesten is találunk folyékony vizet: a Szaturnusz két holdján, a Titán és az Enceladus jeges felszíne alatt hatalmas földalatti óceánok vannak jelen, és minden jel arra utal, hogy ugyanez elmondható az Europáról is.
Az Europa Clipper (illusztráció)
Fotó: Shutterstock
Egyértelműen erre enged következtetni az a tény, hogy a hold felszíne annak ellenére is sima, hogy rengeteg meteor csapódott már belé – valószínű tehát, hogy a felső réteg folyamatosan cserélődik. Ezt megmagyaráznák egy jég alatti óceán kitörései.
A jeges égitestnek emellett mágneses mezeje is van, ami arra utal, hogy a Földhöz hasonlóan az Európának is van egy folyékony réteg a belsejében. Csakhogy amíg a Földön ez a folyadék olvadt kőzet, addig a távoli holdon minden bizonnyal víz.
Az Europa Clipper pontosan ezt, vagyis a jég alatti vizet és az abban kialakuló élet lehetőségét fogja keresni. Ennek érdekében kilenc különböző speciális mérőműszerrel szerelték fel.
Ezek közé tartozik egy nagy látószögű kamera a geológiai tevékenység tanulmányozására, valamint egy hőkamerás rendszer a felszín textúrájának mérésére és a jégpáncél melegebb régióinak felderítésére. Más műszerek a hold óceánjának mélységét és sótartalmát, valamint a fagyott burok vastagságát fogják mérni.
Ha tovább olvasnál: Naprendszerünk eddig ismeretlen régióját fedezhették fel tudósok