A Jupiter, az Europa és az Europa Clipper
Fotó: Shutterstock

Ezért keresi az idegen élet jeleit a Jupiter közelében a NASA

A következő hetekben a NASA Europa Clipper űrszondája hosszú útra indul a Jupiter Europa nevű holdjához. A jeges hold ugyanis potenciálisan idegen életnek adhat otthont – ezt pedig csak egyetlen módon deríthetjük ki.


A NASA néhány héten belül indítja el a várva várt új küldetést a Jupiter negyedik legnagyobb holdjára, az Európára. Az Europa Clipper nevű űrszonda célja nem kevesebb, mint hogy megtalálja az idegen élet lehetőségét a fagyos égitesten.

Az Europa Clipper a NASA eddigi legnagyobb bolygókutató űrszondája: napvitorláit kibontva akkora, mint egy kosárlabdapálya, tömege pedig körülbelül 6000 kilogramm.

A Földön kívüli élet keresése ebben az esetben a víz jelenlétére összpontosít, amely, mint köztudott, az általunk ismert élet kulcsfontosságú eleme. A Jupiter és a Szaturnusz környékén pedig több égitesten is találunk folyékony vizet: a Szaturnusz két holdján, a Titán és az Enceladus jeges felszíne alatt hatalmas földalatti óceánok vannak jelen, és minden jel arra utal, hogy ugyanez elmondható az Europáról is.

Az Europa Clipper (illusztr\u00e1ci\u00f3)

Az Europa Clipper (illusztráció)

Fotó: Shutterstock

Egyértelműen erre enged következtetni az a tény, hogy a hold felszíne annak ellenére is sima, hogy rengeteg meteor csapódott már belé – valószínű tehát, hogy a felső réteg folyamatosan cserélődik. Ezt megmagyaráznák egy jég alatti óceán kitörései.

A jeges égitestnek emellett mágneses mezeje is van, ami arra utal, hogy a Földhöz hasonlóan az Európának is van egy folyékony réteg a belsejében. Csakhogy amíg a Földön ez a folyadék olvadt kőzet, addig a távoli holdon minden bizonnyal víz.

Az Europa Clipper pontosan ezt, vagyis a jég alatti vizet és az abban kialakuló élet lehetőségét fogja keresni. Ennek érdekében kilenc különböző speciális mérőműszerrel szerelték fel.

Ezek közé tartozik egy nagy látószögű kamera a geológiai tevékenység tanulmányozására, valamint egy hőkamerás rendszer a felszín textúrájának mérésére és a jégpáncél melegebb régióinak felderítésére. Más műszerek a hold óceánjának mélységét és sótartalmát, valamint a fagyott burok vastagságát fogják mérni.

Sajnos az eredményekre még egy darabig várnunk kell: ahogy a Live Science is megjegyzi, az Europa Clipper több mint öt év múlva éri majd el a Jupitert.

A figyelmetekbe ajánljuk