A Pluto és a Charon
Fotó: Shutterstock

A NASA szén-dioxidot észlelt a Pluto Charon nevű holdjának felszínén

A Pluto körül öt hold kering: a Styx, a Nix, a Kerberos, a Hydra és a Charon. Ezek közül a Charon a legnagyobb, keletkezéséről azonban még mindig csak találgatnak a tudósok – egy friss felfedezés azonban közelebb segítheti a csillagászokat az égitest történetének megértéséhez.


A Plutót és holdjait még mindig sok rejtély övezi. A Nature Communications című folyóiratban közzétett új kutatásban azonban egy Silvia Protopapa, az amerikai Southwest Research Institute csillagásza által vezetett csapat bejelentette: szén-dioxidot és hidrogén-peroxidot találtak a Charon felszínén.

A Charon a Pluto legnagyobb holdja, azonban szélessége alig több mint 1200 kilométer, így körülbelül fele akkora, mint az anyabolygó, tömege viszont csak egynyolcad része a Plutóénak. A tudósok a Science Alert szerint először 1978-ban fedezték fel, amikor a törpebolygó pályáját tanulmányozták.

A Charon és a Pluto pályája meglehetősen szokatlan: míg a hold a törpebolygó körül kering, addig a Pluto is egy központi pont körül forog. A két égitest szinte úgy viselkedik, mint egy kettős törpebolygó-rendszer, ez pedig teljesen más, mint amit a Hold és a Föld csinál.

A Hold ugyanis körülöttünk kering, mi viszont hozzá képest nem igazán változtatjuk a helyzetünket.

Charon

A Charon (illusztráció)

Fotó: Shutterstock

A Charon nagyon hideg, vízjégben gazdag hold, emellett rengeteg ammónia és szénalapú vegyület is megtalálható a felszínén. A tudósok a James Webb űrteleszkóp megfigyeléseinek köszönhetően tudták kimutatni a szén-dioxidot jelenlétét, amiről úgy gondolják, hogy a jeges felszín alól származik, és a holdba becsapódó aszteroidák miatt szabadult fel.

A Charon kialakulása még ma is tudományos rejtély.

Az egyik vezető elmélet szerint Holdunkhoz hasonló módon, vagyis egy hatalmas ütközés után, a Plutóból kiszakadva jött létre. Egy másik hipotézis alapján viszont az is előfordulhat, hogy a Pluto és a Charon már eleve két külön objektum volt, amelyek összeütköztek, és megrekedtek az egymás körüli pályán.

A Charonon megtalálható anyagok megismerése rengeteget segíthet abban, hogy a csillagászok eldönthessék, melyik teória a helyes, így a szén-dioxiddal és a hidrogén-peroxiddal kapcsolatos friss felfedezések kulcsfontosságúnak bizonyulhatnak.

A figyelmetekbe ajánljuk