Neptunusz
Fotó: Shutterstock

Naprendszerünk eddig ismeretlen régióját fedezhették fel tudósok

A tudósoknak eddig sejtése sem volt azzal kapcsolatban, hogy vajon mi található a Neptunusztól távolabb eső Kuiper-öv után. Néhány csillagász azonban az elmúlt években rengeteg égitestet fedezett fel a területen, így most rájöhettek a válaszra.

1951-ben egy holland-amerikai csillagász, Gerard Kuiper felvetett egy hipotézist, miszerint a Neptunuszon túl is égitestek sokasága bújik meg. Elmélete évtizedekkel később beigazolódott, miután számítógép segítségével megvizsgálták a Naprendszert, így 1992-ben a Neptunusz pályáján kívül található kisbolygóövet tiszteletére Kuiper-övnek neveztek el.

A Kuiper-öv a Naptól számított 30-50 csillagászati egység között helyezkedik el. Jelenleg körülbelül 800 objektuma ismert.

A Popular Mechanics szemlézett egy friss kutatás, amely arról számolt be, hogy létezhet egy második Kuiper-öv is, ami az eredeti mögött található.

A tanulmány szerzője, Wes Fraser nyilatkozatában kifejtette, hogy bár sokáig azt gondolták, más bolygórendszerekhez képest Naprendszerünk Kupier-öve sokkal kisebb, ez valójában csak azért tűnhetett így, mert a tudósok korábbi vizsgálatainak eredményeit torzította valami.

A mostani vizsgálat szerint a Kupier-öv nemhogy nem kicsit, hanem valójában kifejezetten nagy.

Neptunusz

Neptunusz

Fotó: Shutterstock

Az elmúlt években a kutatásban részt vevő tudósok Japán legnagyobb csillagászati távcsövével, a Subaru segítségével kutatták a Kuiper-öv objektumait – a teleszkóp kamerája, a Hyper Suprime-Cam négy év alatt összesen 239 égitestet fedezett fel. Ezek közül nagyjából egytucatnyit alaposabban is megfigyeltek a csillagászok, ugyanis messzebb, durván 35-55 csillagászati egységre találhatók a Naptól. A Space.com azonban még távolabbra, 70-90 csillagászati egységre helyezte el azokat.

Mivel a Kuiper-övtől messzebb helyezkednek el, a tudósok szerint jó eséllyel a tucatnyi égitest valójában egy második övet alkot az eredeti mögött.

A kutatók továbbra is vizsgálják az égitesteket, miközben újabbakat keresnek az érintett területen. Fumi Yoshida, a tanulmány társszerzője szerint ha beigazolódik a feltevés, az csillagászati szempontból óriási előrelépést jelenthet.


A figyelmetekbe ajánljuk