
A kerék jelentősége felmérhetetlen az emberi civilizáció fejlődésében, mégsem tudjuk pontosan, hogy ki találta fel, mikor és hol. Egy kutatás szerint úgy tűnik, hogy a Kárpátok bányászai – a mai Magyarország területén – körülbelül 6000 évvel ezelőtt fejlesztették ki annak érdekében, hogy könnyebben…

Kutatóknak egy korábban ismeretlen vadászó-gyűjtögető embercsoportot sikerült azonosítaniuk Kolumbia területén. A tanulmány szerint ezek az emberek a mai Bogotá közelében éltek körülbelül 6000 évvel ezelőtt – de nagyjából 4000 évvel később el is tűntek. A felfedezés segíthet megérteni azokat a…
június 11., 2025 ● Hamu és Gyémánt
2000 éve eltűnt bennszülött csoport DNS-ét fedezték fel…
Hamu és Gyémánt

Több ezer éve próbáljuk felfedezni a Föld minden szegletét: térképeket rajzolunk, zászlókat tűzünk ki a sarkokra, műholdakat küldünk a világűrbe – mégis vannak helyek, ahol az emberi jelenlét inkább hiba, mint diadal. Léteznek olyan pontjai a bolygónak, ahová talán soha nem kellett volna belépnünk:
június 02., 2025 ● Turi Dániel
5 hely a Földön, amit sosem lett volna szabad felfedeznünk
Turi Dániel

A Naprendszer távoli vidékein, jóval a Plútón túl a csillagászok egy új, lehetséges törpebolygót azonosítottak. A 2017 OF201 nevet viselő égitest egy körülbelül 700 kilométer átmérőjű kőzetbolygó, ami elég nagy ahhoz, hogy törpebolygónak minősüljön. Ami még izgalmasabbá teszi, hogy pályája…
május 26., 2025 ● Hamu és Gyémánt
A Plútón túl felfedezett törpebolygó cáfolhatja a…
Hamu és Gyémánt

A James Webb űrtávcső újra elkápráztatta az emberiséget: nemrég sikerült érzékelnie egy olyan galaxis fényét, amely 280 millió évvel az ősrobbanás után jött létre – ez a legtávolabbi csillagrendszer, amit valaha sikerült megfigyelnünk.
május 25., 2025 ● Hamu és Gyémánt
Rekord: 280 millió évvel az ősrobbanás után született…
Hamu és Gyémánt

A Jupiter már most is a Naprendszer óriása – olyan nagy, hogy a tömege több mint kétszerese az összes többi bolygó együttes tömegének. Most egy friss kutatás viszont még meglepőbb képet fest róla: a tudósok szerint ugyanis a Jupiter egykor még ennél is nagyobb volt.
május 25., 2025 ● Hamu és Gyémánt
A mostaninál is kétszer nagyobb lehetett a múltban a Jupiter
Hamu és Gyémánt

Lucas Atchison 2023-ban – egy családi kirándulás során – a Goderich közelében található Point Farms Provincial Parkban a születésnapjára kapott fémdetektorával egy kis acélszöget talált és úgy döntött, hogy továbbás.
május 22., 2025 ● Hamu és Gyémánt
Fémdetektorral fedezett fel egy közel 200 éves hajót egy…
Hamu és Gyémánt

Amióta az 1960-as években először láthattuk a Hold túlsó oldalát, világossá vált, hogy a Föld felé néző és az attól elforduló oldal jelentősen eltér egymástól. A legfrissebb elemzések azonban azt mutatják, hogy ezek a különbségek nemcsak a felszínen, hanem mélyen a Hold belsejében is megvannak.
május 21., 2025 ● Hamu és Gyémánt
Elkészült a Hold eddigi legpontosabb gravitációs térképe
Hamu és Gyémánt

Egy nemrégiben készült tanulmány szerint a TRAPPIST-1 rendszer – amely mintegy 40 fényévre található a Földtől – vízben gazdag bolygóknak adhat otthont: az életet adó anyag akár a tömegük 1 százalékát is kiteheti, írja a Science Alert.
május 21., 2025 ● Hamu és Gyémánt
Az univerzum egyik legérdekesebb bolygórendszere tele lehet…
Hamu és Gyémánt

Kínai tudósok egy új baktériumtörzset fedeztek fel a Tiangong űrállomás fedélzetén, írja az Interesting Engineering. A Niallia tiangongensis névre keresztelt mikroba ígéretesnek tűnik a fenntartható hulladékfeldolgozás terén mind az űrben, mind a Földön.
május 20., 2025 ● Hamu és Gyémánt
Eddig ismeretlen mikrobát fedeztek fel a kínai űrállomáson
Hamu és Gyémánt

Egy alig néhány milliméteres üveggolyó új távlatokat nyithat a Hold belső szerkezetének megértésében – legalábbis ezt állítják azok a kutatók, akik a kínai Csang'o–5 misszió által begyűjtött legfrissebb mintákat vizsgálják. Sőt, a Space információi szerint az apró tárgy a Hold viharos múltját is…

A múmia szó hallatán sokunknak egyből az ókori Egyiptom és a fáraók világa ugrik be. Azonban a mumifikálódás nem csupán az egyiptomi civilizáció sajátossága volt: ez egy biológiai folyamat, amely során a víz eltűnése miatt a holttest kiszárad és pergamenszerű állagot ölt. Ez a jelenség természetes…
május 14., 2025 ● Hamu és Gyémánt
Lehet, hogy te sem hallottál még a Vácon megtalált több…
Hamu és Gyémánt