Tejútrendszer
Fotó: Shutterstock

Tejútrendszer

A James Webb „kis vörös pontokat” talált az ősi világegyetemben

Egyelőre nem lehet tudni pontosan, mik lehetnek azok a „kis vörös pontok”, amelyeket a NASA James Webb-űrteleszkópja fedezett fel nemrégiben. A kutatók szerint az biztos, hogy apróbb galaxisokról van szó, amelyek vagy tele vannak csillagokkal, vagy gigantikus, mindent elnyelő fekete lyukaknak adnak otthont – ám a kérdés tisztázáshoz további vizsgálatokra lesz szükség.


A távoli galaxisok feltérképezése során a kutatók a fizikai tulajdonságokat vizsgálják: megállapítják például, hogy hány csillag van ezekben a rendszerekben, megfigyelik az általuk kibocsátott fényt – melyek segítségével a vörös pontok is vizsgálhatók – , valamint csillagaikat, illetve a bennük lévő fekete lyukakat is. A James Webbhez hasonló űrteleszkópok a befogott fény segítségével elemzik a galaxisokat: különböző frekvenciákra bontják, majd egy spektrumnak nevezett diagram segítségével vizualizálják azt.

Két lehetséges verzió létezhet

A vizsgálatok során megismert kibocsátási vonalak, valamint spektrumok alapján a kis vörös pontok léte mögött két lehetséges magyarázat húzódik: ezek az objektumok vagy elképesztően sűrű, akár több milliárd csillagot is magába foglaló rendszerek, vagy mindent elpusztító fekete lyukak, írja a Live Science.

Amennyiben az első magyarázat bizonyul igaznak, úgy kijelenthető, hogy a JW egy olyan galaxiscsoportra talált rá, mely a Tejútrendszernél ugyan sokkal kisebb, mégis legalább ugyanannyi csillagot tartalmaz.

A baj ezzel csupán az, hogy még a csillagászok sem biztosak abban, hogy egy ilyen csillagrendszer fizikailag létezhet-e.

szuoermassz\u00edv fekete lyuk

Szupermasszív fekete lyuk, illusztráció

Fotó: Shutterstock

A fekete lyukak elmélete kapcsán is problémába ütköznek a kutatók, azokról ugyanis azt gondolják, hogy túl masszívak. Ezeknek a jelenségeknek a tömege általában az őket befogadó galaxis csillagtömegének mindössze 0,1 százaléke. A NASA űrteleszkópja által felfedezett rendszerben azonban a kis vörös pontok súlya megegyezhet a teljes galaxis tömegével, továbbá semmilyen röntgensugarat nem bocsátanak ki.

A jelensége megfejtésével kapcsolatban további vizsgálatokra lesz szükség.

A figyelmetekbe ajánljuk