egy fekete lyuk

Londoni csillagászok megtalálták a legnagyobb olyan fekete lyukat, amely egy csillagból alakult ki. A Gaia-BH3 tömege 33-szor annyi, mint a Napé, és csak a szupermasszív fekete lyukak nagyobbak nála, írja a New Scientist.


A Földtől mintegy 2000 fényév távolságban lévő Gaia-BH3 a hozzánk második legközelebb elhelyezkedő fekete lyuk, amit eddig felfedeztek. George Seabroke, a University College London munkatársa és kollégái a Gaia űrteleszkóp segítségével találták meg a képződményt, ami egy élete végére ért csillagból alakult ki.

Tömege a Nap harmincháromszorosa, ami azt jelenti, hogy csak az összeolvadt – vagyis köztes tömegű – és a szupermasszív, a galaxisok központjában elhelyezkedő fekete lyukak nagyobbak nála.

Közismert, hogy a fekete lyukak elnyelik a fényt, ezért általában a körülöttük keringő és beléjük hulló anyag izzásáról ismerik fel őket a tudósok. Mivel azonban a BH3 szunnyad és nem emészt fel semmilyen anyagot, a kutatók a közelében lévő csillag mozgásának köszönhetően fedezték fel.

Maga a csillag is szokatlan felépítésű, hiszen szinte teljes egészében hidrogénből és héliumból áll – ezzel szemben a legtöbb csillag néhány nehezebb elemet is tartalmaz. A tudósok úgy gondolják, hogy maga a Gaia-BH3 is egy ilyen, szokatlanul könnyű égitestből alakulhatott ki, ami megmagyarázná különösen nagy méretét is.

A fekete lyukak hírhedtek hatalmas gravitációjukról − csillagokat, bolygókat és még más fekete lyukakat is képesek elnyelni. De vajon felfalhatják-e az egész világegyetemet?

Röviden: nem. A NASA szerint kizárt, hogy egy fekete lyuk feleméssze az univerzumot – ebben a cikkünkben elmagyarázzuk, miért.

A figyelmetekbe ajánljuk