fekete lyuk
Fotó: Shutterstock

Felfalhatja-e egy fekete lyuk az egész univerzumot?

A fekete lyukak hírhedtek hatalmas gravitációjukról − csillagokat, bolygókat és még más fekete lyukakat is képesek elnyelni. De vajon egy fekete lyuk darabonként felfalhatja-e az egész világegyetemet?


Röviden: nem. A NASA szerint kizárt, hogy egy fekete lyuk felfalja az univerzumot, vagy akár egy egész galaxist. Elmagyarázzuk, miért.

A fekete lyukak korábbi hatalmas csillagok, amelyek önmagukba omlottak vissza, és felfoghatatlanul sűrűvé váltak − olyannyira, hogy még a fény sem tud elmenekülni előlük.

Az elképzelés, hogy egy fekete lyuk elnyeli az univerzumot, azon a tévhiten alapul, hogy úgy működnek, mint a vákuum, és magukhoz szívják a teret. De ez nem így van

fejtette kiGaurav Khanna, a Rhode Island-i Egyetem fekete lyukakkal foglalkozó fizikusa a Live Science-nek.

Ez is érdekelhet: A legrégebbi fekete lyukra bukkantak rá a James Webb

Csak olyan dolgokat nyelnek el, amelyek rendkívül közel vannak, és az eseményhorizontjukba merészkednek, azaz a fekete lyuknak azon pontjához, ahonnan nincs visszatérés. Egy Nap tömegű fekete lyuk eseményhorizontja például csak 3 kilométerre terjedne ki. Egy Föld tömegű fekete lyuk esetében az eseményhorizont csak néhány centiméteres lenne, körülbelül akkora, mint a hüvelykujjunk.

Bár a fekete lyukak gravitációja hatással van a környező csillagokra és bolygókra − akár pályára is állíthatja őket, mint a Tejútrendszer középpontjában lévő fekete lyuk −, de nem nyeli el őket.

Paul Delaney, a Yorki Egyetem csillagászprofesszora az egyetem honlapján megjelent cikkében a következő példát hozta fel:

Ha a saját Napunk (csodával határos módon) egy ugyanolyan tömegű fekete lyukká alakulna át, a bolygónk nem észlelne semmilyen változást a rá ható gravitációs erőben, és ugyanazon a pályán haladna tovább. Természetesen nagyon sötét lenne és nagyon hideg, de a fekete lyuk gravitációja a mi távolságunkban nem okozna gondot.

Ha tovább olvasnál: Az univerzum rejtélyei – tények a fekete lyukakról

Fekete Lyuk - Az Univerzum Rejtélyei - [HD 1080p]

Azt is fontos megjegyezni, hogy a fekete lyukak meglehetősen kicsik. Ahhoz, hogy egy fekete lyuknak viszonylag nagy esélye legyen elnyelni egy csillagot, a kérdéses csillagnak szinte közvetlenül a fekete lyuk felé kell irányulnia

− mondta Alekszej Filippenko, a Berkeley-i Kaliforniai Egyetem fekete lyuk szakértője. Majd hozzátette, hogy idővel ez a fajta kozmikus telitalálat megtörténhet. De ahhoz, hogy például a Napot elnyelje a Tejútrendszer középpontjában lévő fekete lyuk, „óriási időre" lenne szükség, hogy a csillag pályája pontosan a fekete lyukhoz igazodjon.

Még az univerzum legnagyobb ismert fekete lyuka − a TON 618 nevű kozmikus titán, amelynek súlya 40 milliárd naptömegre becsülhető − is közel van ahhoz az elméleti határhoz, amely a fekete lyukak méretének elméleti határát jelzi, ugyanis miközben a nagy fekete lyukak anyagot zabálnak, tonnányi sugárzást is kibocsátanak. A sugárzás felmelegíti és ionizálja a környező anyagot, ami megnehezíti a gáz és a por lehűlését és a fekete lyukba hullását, és végül lelassítja a fekete lyuk táplálkozási sebességét. Ez az önszabályozás megakadályozza, hogy a fekete lyukak egész galaxisokat, vagy akár az egész világegyetemet felfalják.

De figyelembe kell venni az univerzum gyorsuló tágulását is. Ahogy az űrben lévő objektumok egyre távolabb kerülnek egymástól, úgy csökken a valószínűsége, hogy összeütközzenek egy fekete lyukkal, ami elkapja őket. Ha egy fekete lyuk felfalná az egész univerzumot, akkor ahhoz monumentális elmozdulásra lenne szükség a kozmosz mozgásának irányában.

A figyelmetekbe ajánljuk