fekete lyuk illusztrációja
Fotó: Shutterstock

Minden eddigi elméletet átír egy nemrégiben felfedezett fekete lyuk

A NOIRLab csillagászai – a Chandra Röntgenteleszkóp és a James Webb űrteleszkóp segítségével – egy olyan fekete lyukra bukkantak, amely anyagfogyasztás tekintetében negyvenszeresen meghaladja a tudósok által eddig feltételezett határértéket.


Az Egyesült Államok Nemzeti Tudományos Alapítványának csillagászaiból álló csapata fedezte fel azt a szupermasszív fekete lyukat, amely az elméleti határérték több mint negyvenszeres gyorsaságával fogyasztja az anyagot.

Bár a LID-568 nevű objektum kifejezetten fiatal, most megfigyelt „lakomája” segíthet a csillagászoknak megmagyarázni, hogyan tágultak olyan gyorsan a szupermasszív fekete lyukak az univerzum korai szakaszában.

Ezt is olvasd el! Ez történik a Földdel, ha összeütközik egy fekete lyukkal

Ezek az Eddington-határt átlépő, úgynevezett szuper-Eddington akkréciós fekete lyukak bizonyítják, hogy a fekete lyukak növekedése hirtelen is bekövetkezhet

– fejtette ki Hyewon Suh, a NOIRLab egyik csillagásza.

Ez a negyvenszeres határték arra a maximális fényerőre vonatkozik, amelyet egy fekete lyuk elérhet.

Ez is érdekelhet! Felfalhatja-e egy fekete lyuk az egész univerzumot?

Továbbá azt is mutatja, milyen gyorsan képes anyagot elnyelni az objektum úgy, hogy a befelé irányuló gravitációs ereje és a tömörített, beáramló anyag hője által keltett nyomás egyensúlyban maradjon.

Forrás: NoirLab

A figyelmetekbe ajánljuk