A fekete lyukak az univerzum legrejtélyesebb és legtöbbet kutatott jelenségei közé tartoznak, amikkel kapcsolatban még mindig rengeteg a kérdés. Ezen kérdések száma pedig most még eggyel bővült, hiszen csillagászok először bukkantak rá egy olyan fekete lyukra, ami nem egy, hanem két csillaggal alkot közös rendszert – írja a Space.
Még több hír a világűrből! „Sorozatgyilkos” fekete lyukat fedeztek fel: már a második csillagot készül elpusztítani
A V404 Cygni névre hallgató jelenséget eddig is ismerték a szakértők, ám egészen mostanáig azt feltételezték, hogy ez mindössze egy fekete lyukból és egy kísérő csillagból álló bináris rendszer, amely a Cygnus csillagképben található. A Földtől 8000 fényévnyire, még bőven a Tejútrendszeren belül található együttállás alaposabb vizsgálata során a tudósok azonban arra jutottak, hogy
a kérdéses fekete lyuk nem egy csillaggal alkot közös rendszert, hanem kettővel.
Az megszokott, hogy két-három csillag közös pályára áll, de olyat még nem láttunk, hogy ezek közé egy fekete lyuk is beférkőzik
– idézi a portál Kevin Burdge-t, az MIT munkatársát, aki egy szerencsés véletlennek köszönheti, hogy felfedezte a nem mindennapi jelenséget.
Épp a V404 Cygnit néztem, amikor feltűnt, hogy egy második csillag is kötődik a már ismert fekete lyuk és csillag pályájához.
S hogy miért olyan meglepő ez a felfedezés? A szakértők szerint elsősorban azért, mert normális esetben egy fekete lyuk kialakulása során akkora energia szabadul fel, ami a környező csillagokat egyszerűen eltéríti a közeléből. Ehhez képest
a mostani fekete lyuk, amikor kialakult, egyáltalán nem sodorta el a közelében lévő csillagot, az égitest épségben maradt és a pályáját is megtartotta.
Ez is érdekelhet! Ez lehetett az ősrobbanás előtt egy friss kutatás szerint
A szakértők azonban hozzáteszik, hogy a két csillag egészen más távolságra van a fekete lyuktól, ami megmagyarázhatja azt, hogy miért képes fennmaradni a törékeny rendszer. A közelebbi csillag mindössze 6,5 nap alatt kerüli meg a fekete lyukat, míg a távolabbi égitestnek 70 ezer évre (!) van szüksége ehhez.