szuoermasszív fekete lyuk
Fotó: Shutterstock

A most felfedezett fekete lyuk egyszerre két csillagból nyeli el az energiát

Tudósok először fedeztek fel olyan rendszert, amiben egy fekete lyuk egyszerre két csillagot szipolyoz ki

Az univerzum mindig tartogat meglepetéseket. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az, hogy bár évszázadok óta kutatjuk a világegyetemet, csak most sikerült felfedezni az első olyan rendszert, amit egy fekete lyuk és két másik csillag alkot. Ez ráadásul felülírhatja, amit eddig a mindent elnyelő égi jelenségről gondoltunk.

A fekete lyukak az univerzum legrejtélyesebb és legtöbbet kutatott jelenségei közé tartoznak, amikkel kapcsolatban még mindig rengeteg a kérdés. Ezen kérdések száma pedig most még eggyel bővült, hiszen csillagászok először bukkantak rá egy olyan fekete lyukra, ami nem egy, hanem két csillaggal alkot közös rendszert – írja a Space.

Még több hír a világűrből! „Sorozatgyilkos” fekete lyukat fedeztek fel: már a második csillagot készül elpusztítani

A V404 Cygni névre hallgató jelenséget eddig is ismerték a szakértők, ám egészen mostanáig azt feltételezték, hogy ez mindössze egy fekete lyukból és egy kísérő csillagból álló bináris rendszer, amely a Cygnus csillagképben található. A Földtől 8000 fényévnyire, még bőven a Tejútrendszeren belül található együttállás alaposabb vizsgálata során a tudósok azonban arra jutottak, hogy

a kérdéses fekete lyuk nem egy csillaggal alkot közös rendszert, hanem kettővel.

Az megszokott, hogy két-három csillag közös pályára áll, de olyat még nem láttunk, hogy ezek közé egy fekete lyuk is beférkőzik

– idézi a portál Kevin Burdge-t, az MIT munkatársát, aki egy szerencsés véletlennek köszönheti, hogy felfedezte a nem mindennapi jelenséget.

Épp a V404 Cygnit néztem, amikor feltűnt, hogy egy második csillag is kötődik a már ismert fekete lyuk és csillag pályájához.

S hogy miért olyan meglepő ez a felfedezés? A szakértők szerint elsősorban azért, mert normális esetben egy fekete lyuk kialakulása során akkora energia szabadul fel, ami a környező csillagokat egyszerűen eltéríti a közeléből. Ehhez képest

a mostani fekete lyuk, amikor kialakult, egyáltalán nem sodorta el a közelében lévő csillagot, az égitest épségben maradt és a pályáját is megtartotta.

Ez is érdekelhet! Ez lehetett az ősrobbanás előtt egy friss kutatás szerint

A szakértők azonban hozzáteszik, hogy a két csillag egészen más távolságra van a fekete lyuktól, ami megmagyarázhatja azt, hogy miért képes fennmaradni a törékeny rendszer. A közelebbi csillag mindössze 6,5 nap alatt kerüli meg a fekete lyukat, míg a távolabbi égitestnek 70 ezer évre (!) van szüksége ehhez.


A figyelmetekbe ajánljuk