Minden galaxis közepén egy szupermasszív fekete lyukat találunk
A szupermasszív fekete lyukak viszonylag ritkának számítanak az univerzumban, de az eddigi kutatások azt mutatják, hogy a galaxisok közepén szinte minden esetben találunk egyet.
A szupermasszív fekete lyuk egy olyan fekete lyuk, amely több millió, vagy akár milliárd Nap tömegének megfelelő anyagot tartalmaz.
A fekete lyukak az idő múlását is megváltoztatják
Photo by BoliviaInteligente on UnsplashEzek a jelenségek olyan gravitációs erővel bírnak, ami emberi ésszel felfoghatatlan. A sci-fi filmekből ismert leírás azonban illik rájuk: elnyelik a fényt és megváltoztatják az idő múlását. Ezt a jelenséget gravitációs idődilatációnak nevezzük.
Az univerzum 95 százaléka láthatatlan és ismeretlen
Szinte felfoghatatlan, de a tudomány mai állása szerint az emberiség a világegyetemnek mindössze az öt százalékát ismeri. Az igazság ugyanis az, hogy az univerzumnak mindössze ekkora része áll azokból az atomokból és anyagokból, amiket képesek vagyunk vizsgálni.
Ez is érdekelhet! A James Webb újabb bizonyítékot talált arra, hogy teljesen félreértettük az univerzum születését
A világegyetem öt százalékát vagyunk képesek vizsgálni
Photo by NASA Hubble Space Telescope on UnsplashAz 5 százaléknyi atom mellett a világűr 26,8 százaléka ugyanis úgynevezett sötét anyag, amit ember által alkotott készülékkel jelenleg még nem ismerhetünk meg. Ennek az az oka, hogy
ez az anyag nem ver vissza, nem nyel el és nem bocsát ki fényt.
A jelenlétét csak a galaxisok mozgásán és a gravitációs kölcsönhatásokon keresztül észlelhetjük. Emellett létezik az úgynevezett sötét energia is, amely az univerzum tömegének 68,3%-át teszi ki és ugyancsak kifürkészhetetlen.
A fehér lyukak létezése
A fekete lyukakról sokat hallunk, bár a viselkedésükről még mindig rendkívül keveset tudunk. Ám azért, hogy még jobban összezavarjuk a világegyetemről alkotott képünket, érdemes pár szót ejteni az úgynevezett fehér lyukakról. Ahogy a nevéből is kiderül, egy olyan jelenségről van szó, ami gyakorlatilag
a teljes ellentéte a fekete lyuknak: tehát innen minden energia – legyen szó fényről, vagy időről – képes kijutni, viszont semmi sem juthat a belsejébe.
Az elméleti csillagászatban használt fogalom valódi jelenlétére egyelőre nem találtak bizonyítékokat, de a relativitáselmélet alapjaira épülő fizika szabályai szerint létezniük kell.
Az univerzum nem az idők kezdete óta létezik
Mind közül talán ez a leginkább felfoghatatlan és legnehezebben érthető tény, amit a világegyetemről mondhatunk. Az univerzum ugyanis megszületett, van kora és egyszer vége is lesz, tehát nem egy örökké tartó dologról van szó. Abban ugyan eltér a tudósok véleménye, hogy pontosan hogyan született meg a világegyetem, de még mindig az ősrobbanás elmélete az, ami általánosan a leginkább elfogadott a tudományos körökben.
Az ősrobbanás előtt nem létezett az univerzum
Fotó: Shutterstock
E szerint az összes anyag, beleértve a tér és az idő dimenzióját is, egyetlen pontban létezett, ám akkora nyomást és tömeget ért el, hogy egy óriási robbanás következtében beterítette és kialakította az univerzumot. És hogy mi volt az ősrobbanás előtt? Ez az a kérdés, amire egyértelmű magyarázat nincs, de az biztos, hogy egyes tudósok az egész életművüket azzal töltik, hogy erre a megválaszolhatatlan problémára valamiféle választ találjanak.
Még több hír a világűrből! Elképesztő felvétel: így tépik darabokra a csillagokat a fekete lyukak
Ha az égre tekintünk, egy múltbéli képet látunk
Egy újabb tény, amit nehéz felfogni, pedig igaz:
ha felnézünk az égre és fénylő csillagokat látunk, akkor valójában „időutazáson” veszünk részt abban az értelemben, hogy a jelenhez képest egy sokkal régebbi képet látunk.
Az égre tekintve a csillagok múltbéli képeit látjuk
Photo by Jeremy Thomas on Unsplash
A fény terjedésének sebessége ugyanis véges, körülbelül 299 792 kilométert képes megtenni másodpercenként. Vagyis amikor egy csillag vagy galaxis fényt bocsát ki, annak időre van szüksége ahhoz, hogy elérjen minket, attól függően, hogy milyen messze van az objektum.