2024 januárjában a MIRSpec 10 órán át figyelte a JADES-GS-z14-0 galaxist, mire a spektrumot is sikerült feldolgozni, félreérthetetlenek a bizonyítékok, miszerint a galaxis megdöntötte az eddig legtávolabbinak hitt galaxis rekordját
– mondta Stefano Camiani és Kevin Hainline, a megfigyelésen részt vevő két csillagász.
Az űrteleszkóppal készített képek alapján a forrás 1600 fényév távolságra lehet, és az ~13,8 milliárd évvel ezelőtt bekövetkezett ősrobbanás után mindössze 300 millió évvel jöhetett létre. Ennél talán még érdekesebb, hogy idős kora ellenére a galaxis által kibocsátott fény fiatal csillagokból származik, nem pedig egy közelben lévő szupertömegű fekete lyukból.
A tudósok hozzátették, a csillagok fényessége arra utal, hogy a galaxis több százmilliószorosa a Nap tömegének.
Ez is érdekelhet! Egy 20 millió év után feltámadt galaxisra bukkantak a csillagászok
A ScienceAlert beszámolója szerint a JADES-GS-z14-0 egy fényes adatpont, amely vizsgálatával új értelmet nyerhet eddigi elképzelésünk az univerzum és annak keletkezésével kapcsolatban. .
Fotó: Shutterstock
Korábban csak nagyon kevés konkrét tudással rendelkeztünk a kozmikus hajnal idejéről, azaz az ősrobbanás utáni egymilliárd évről. Ennek oka, hogy az univerzumot hidrogénköd borította. Amikor az ionizációnak köszönhetően kitisztult az űr, létrejöttek a galaxisok és az azokat alkotó csillagok, ezek között lehetett az egyik legelső a JADES-GS-z14-0.
Ajánljuk figyelmedbe! A James Webb újabb bizonyítékot talált arra, hogy teljesen félreértettük az univerzum működését
Eddig legtöbbször az ősrobbanás utáni 650 millió évben keletkezett égitesteket sikerült felfedeznie a tudománynak. Új szintre emeli azonban az űrkutatást a JADES-GS-z14-0, hiszen hatalmas mérete és fénye miatt alapjaiban megváltoztatja a tudósok elképzelését azzal kapcsolatban, hogyan nézhetett ki egy galaxis a fiatal univerzumban.