A Szaturnusz Titán nevű holdja
Fotó: Shutterstock

Illusztráció a Titánról.

Kiderült, mik lehetnek a Szaturnusz holdján lévő lebegő szigetek

Naprendszerünk egyik legkülönlegesebb égiteste a Szaturnusz Titán nevet viselő holdja, amelyen szénhidrogénból álló folyók, tengerek és tavak is találhatók. Ha ez önmagában nem lenne elég furcsa, a különös objektum egy másik dologgal is felhívta a tudósok figyelmét: lebegő szigeteknek ad otthon.


Tudósok egy csoportja – Föld körüli pályáról végzett megfigyeléseik során – fényes foltokat vett észre a Titán tavaiban. Ezek a jelenségek néha csak pár óráig, olykor viszont akár hetekig is láthatók voltak.

Meg akartuk vizsgálni, hogy ezek a szigetek valóban olyan, a felszínen lebegő szerves anyagok lehetnek-e, mint a Földön ismert vulkanikus habkő, amely a vízen lebeg, mielőtt végleg elsüllyedne

– mesélte a tanulmány egyik vezető szerzője, Xinting Yu, aki a San Antonio-i Egyetem munkatársa.

Ezt is nézd meg! A furcsa felhők mellett az élet jeleit észlelhette a James Webb a Szaturnusz holdján

A vizsgálatok szerint sok egyszerű szerves molekula – köztük olyanok, mint a benzol – szilárd anyagként landolnak a Titán légkörében. A folyókat és tavakat alkotó folyékony metán és etán viszont alacsony felületi feszültséggel rendelkezik, így a szilárd anyagok nehezen tudnak lebegni rajtuk.

A nyilatkozó kutató szerint:

Ahhoz, hogy láthassuk és elemezzük a szigeteket, egy ideig lebegniük kell, ha nem is örökké.

A modelljük olyan porózus – azaz lyukacsos szerkeszetű – szilárd anyagokat vizsgált, mint a habkő, amely tele van résekkel, ahová lassan beszivároghat a metán. Ez teheti lehetővé, hogy szilárd anyagok a Titán gázfolyói felett lebeghetnek.

A varázsszigetek egyébként nem egyszerűen a tavak közepén alakulnának ki, hanem a partoknál, ahol jelentős méreteket érhetnek el.

Azzal, hogy megnéztük, hogy az egyes forgatókönyvek esetében mennyi ideig fognak lebegni az anyagok, tanulmányunk azt sugallja, hogy a varázsszigetek nagy darabokból álló, porózus szerves szilárd anyagokból állhatnak

idézi a kutatócsoportot a IFL Sceince cikke.

A figyelmetekbe ajánljuk