A NASA felvétele a Rho Ophiuchi felhőkomplexum, a Földhöz legközelebbi csillagkeletkezési régióban készült. A fiatal csillagokból feltörő sugárnyalábok szelik át a képet, becsapódnak a környező csillagközi gázba, és megvilágítják a vörössel ábrázolt molekuláris hidrogént. Néhány csillagon a csillagkörüli korong árulkodó árnyéka látszik, ami a jövőbéli bolygórendszerek kialakulását jelzi.
Az űrteleszkóp a Naprendszertől a távoli galaxisokig eddig soha nem látott módon tárta elénk az univerzumot az elmúlt 1 évben. Az első 365 nap lezárásának megünneplésére a NASA közzétette Twitter-oldalán a Webb képét erről a bizonyos csillagkeletkezési régióról.
Ezt is olvasd el: A NASA animációja bemutatja, hogyan fulladunk bele a saját szén-dioxidunkba
A fotó egy olyan régiót mutat be, amely körülbelül 50 fiatal csillagot tartalmaz, amelyek mindegyike a Naphoz hasonló tömegű, vagy annál kisebb. A legsötétebb területek a legsűrűbbek, ahol vastag por gubózza be a még kialakulóban lévő protocsillagokat.
Ezt is olvasd el: A NASA űrtávcsöve úgy örökítette meg a Szaturnuszt, ahogy még soha
A felvétel szépsége abban is rejlik, hogy a 390 fényévnyi távolság az űrteleszkóp számára lehetővé teszi a rendkívül részletes kép készítését, a közbülső térben pedig nem látszódnak csillagok.
A James Webb nemcsak az amerikai innovációba való befektetés, hanem egy tudományos bravúr is, amelyet a NASA nemzetközi partnerei tettek lehetővé, akiknek közös a tenni akarás szelleme, hogy a lehetségesnek vélt határokat feszegessék. Mérnökök, tudósok és vezetők ezrei fektették bele életük szenvedélyét ebbe a küldetésbe, és erőfeszítéseik tovább javítják az univerzum eredetének és az abban elfoglalt helyünknek a megértését
– nyilatkoztaBill Nelson, a NASA igazgatója.
Ez az űrteleszkóp mindössze egy év alatt átalakította az emberiség kozmoszról alkotott képét, és most először látott be a porfelhőkbe, és látott fényt az univerzum távoli szegleteiből. Minden egyes új kép egy új felfedezés, amely lehetővé teszi a tudósok számára, hogy világszerte olyan kérdéseket tegyenek fel és válaszoljanak meg, amelyekről korábban álmodni sem mertek
– folytatta.
A Rho Ophiuchiról készült Webb-kép lehetővé teszi, hogy a csillagok életciklusának egy nagyon rövid időszakát új tisztasággal láthassuk. A saját Napunk is átélt egy ilyen fázist, régen, és most már rendelkezünk a technológiával, hogy láthassuk egy másik csillag történetének kezdetét
– mondta Klaus Pontoppidan, aki a távcső indítása előtt és fenti működése első évében a Webb projektjének tudósaként dolgozott.