James Webb űrtávcső
Fotó: Shutterstock

A NASA űrtávcsöve úgy örökítette meg a Szaturnuszt, ahogy még soha

Múlt héten a James Webbet irányító csapat látványos képet tett közzé a Szaturnuszról. A felvételen Naprendszerünk második legnagyobb bolygójának szikrázó gyűrűi vakítóan lebegnek. Azon túl persze, hogy a fotók gyönyörűek, rengeteg új információval is gazdagodhat a tudomány.



A képet a NASA űrteleszkópjának NIRCam-ja, azaz közeli infravörös kamerája készítette. Jól látszanak rajta a bolygó részletei és a Szaturnusz gyűrűrendszere, továbbá a bolygó mellett 3 hold is feltűnik ezen a gyönyörű kompozíción.

A bolygótól balra a Dione, az Enceladus és a Tethys nevű holdjai láthatóak. Ez a felvétel csak egy, a bolygó részletesebb, mélyrehatóbb megfigyelései közül.

Szaturnusz sötétnek tűnik akkor, amikor az ezen a képen is használt szűrőt alkalmazzák a tudósok. Mindez a metán miat van, mivel az elnyeli a napfényt. Ekkor azonban a gyűrűk és a holdak lehetőséget kapnak a ragyogásra, amint a reflektor lekerül a bolygóról.

Ezt is olvasd el: Akkora robbanás történt az űrben, hogy felfogni is nehéz

A sötétség ellenére rengeteg részletet lehet megtudni a megfigyelésekből, beleértve a félgömbök évszakos változásait is.

A sarkvidékek színe a bolygó Nap körüli útja során változik, és ezek az új infravörös megfigyelések eddig soha nem látott részleteket mutatnak ezekről az időszakos változásokról.

Forrás: IFLScience

A figyelmetekbe ajánljuk