A Perseverance
NASA/JPL-Caltech

A Perseverance három év után a Mars egy egész más részét kezdi felfedezni

A NASA marsjárója befejezte történelmi küldetésének egyik részét

Minden idők egyik legnagyobb projektjébe vágott bele a NASA 2021-ben, amikor a marsjárója, a Perseverance leszállt a vörös bolygón található Jezero-kráterben. A területen egykor minden bizonnyal egy hatalmas tó terülhetett el, ezért tökéletes helyszín volt ahhoz, hogy a szerkezet innen gyűjtsön különböző mintákat és adatokat a Marsról. Ahogy arról mi is beszámoltunk, ez több alkalommal sikerült is neki. Most azonban egy új időszámítás kezdődik a Perserverance életében, a marsjáró ugyanis kijutott a kráterből.



Amikor 2018-ban felmerült a lehetősége annak, hogy a NASA egy vizsgáló szerkezetet küld a bolygóra, a tudósok rögtön a Jezero-krátert választották ki leszállási helyszínként. A kráter évmilliókkal ezelőtt ugyanis minden bizonnyal tele lehetett vízzel, így a lehetséges élet nyomai után kutatva ez tűnt a legjobb választásnak.

Még több hír az űrkutatás világából! Rekord: száznál is több miniaszteroidát fedeztek fel

A Science Alert beszámolója szerint a Perseverance-nek ez alatt a három év alatt sikerült kimásznia a gödörből, miközben rengeteg mintát szolgáltatott a földi központoknak. A portál információi szerint a marsjáró az elmúlt három és fél hónapot a kráter peremének megmászásával töltötte:

egészen pontosan 500 métert tett meg függőlegesen, hogy eljusson az úgynevezett Lookout Hill nevű pontig.

Perseverance

A Perseverance tovább indul a Mars más részei felé

Fotó: Shutterstock

A Perseverance munkája azonban itt nem ért véget. A marsjáró tovább folytatja az útját, jelenleg épp a Northern Rim névre keresztelt projektet teljesíti. Ennek során összesen 6 kilométert tesz majd meg a bolygó eddig ismeretlen területén, a Jezero peremének délnyugati részének északi részén.

A Northern Rim egy sosem látott tudományos kísérlet, melynek során a marsjáró a bolygó eddig sosem látott részeit fedezi majd fel. Teljesen más geológiai környezetre, más időjárási viszonyokra és másfajta felfedezésekre számítunk a következő időszakban

– idézi a portál Ken Farley-t, a Caltech Perseverance projekt tudósát.

Ez is érdekelhet! A sötét anyag már az ősrobbanás előtt is létezhetett

A sziklák, melynek a felfedezése most következik, a korai marsi kőzetek közé tartoznak. Ha ezeket képesek leszünk jobban megvizsgálni, az nemcsak a Mars kezdeti állapotáról, de akár a Föld kialakulásáról is új képet festhet majd.

A figyelmetekbe ajánljuk