Illusztráció a sötét anyagról
Fotó: Shutterstock

A sötét anyag az univerzum 85 százalékát teszi ki

A sötét anyag már az ősrobbanás előtt is létezhetett

A tudósok szerint a látható univerzum közel 85 százalékát teszi ki az úgynevezett sötét anyag, amiről az egyetlen biztos állítás a mostani tudásunk szerint az, hogy nem nyel el, nem ver vissza és nem bocsájt ki energiát, tehát láthatatlan, emiatt pedig nem vizsgálható. Természetesen – mivel a világegyetemről van szó – a helyzet tovább bonyolódik: egy új kutatás szerint a minden emberi képzeletet felülmúló anyag már az ősrobbanás előtt is jelen volt az univerzumban.


A csillagászok körében kevés dologban van jelentős egyetértés, de az ősrobbanás ezek közé tartozik. Közismert és széles körben elfogadott vélemény az, hogy 13,8 milliárd évvel ezelőtt egy hatalmas robbanás után a másodperc törtrésze alatt az univerzum egy kozmikus inflációs időszakon ment keresztül, az anyag pedig beterítette a téridő minden pontját – írja a Science Alert.

Még több hajmeresztő hír a világűrből! A Földnél is nagyobb, zöld villámokat szóró viharok tombolnak a Jupiteren

\u0150srobban\u00e1s

A Nagy Bumm során az anyag a másodperc törtrésze alatt terített be mindent

Fotó: Shutterstock

Csakhogy, a legújabb modellezések szerint a sötét anyag nem az ősrobbanás során került a kozmoszba, már előtte is létezett. Ez persze felveti a teljesen jogos kérdést:

hogy létezhetett bármi azelőtt, mielőtt bármi létezett volna?

A austini Texas Egyetem kutatói erre próbálnak meg egy kézzelfogható magyarázattal szolgálni. Az ő alapállásuk az, hogy nem a Nagy Bummal kezdődött az univerzum élete és azt állítják, hogy az ősrobbanás előtt is létezett egy inflációs időszak, melynek során kialakulhatott a sötét anyag.

A szakértőkből álló csapat ezt „warm inflation via freeze-in”-nek, vagyis egy befagyasztáson keresztüli meleg inflációnak nevezte el, ami megmagyarázhatja azt is, hogy miért ennyire jelentős a sötét anyag aránya a világmindenségben.

Az \u0151srobban\u00e1s illusztr\u00e1ci\u00f3ja

A robbanás után az univerzum exponenciálisan tágulni kezdett, ami a mai napig tart

Fotó: Shutterstock

Az eddigi modellek mindegyikében azt láttuk, hogy ami az említett infláció során keletkezik, az az univerzum tágulása miatt a végtelenségig felfúvódik és addig tágul, míg semmi nem marad belőle

– idézi a portál az egyik kutatót.

A sötét anyag azonban másképp viselkedik, ezért valószínűsíthető, hogy már az ősrobbanás előtt is jelen volt a mindenségben.

Ezt is olvasd el! Rekord: száznál is több miniaszteroidát fedeztek fel

A portál emlékeztet, hogy az új eredmények újra kinyitják annak a kérdését, hogy hogyan is keletkezett az univerzumunk. Bár még mindig sok bizonyítékot találunk az ősrobbanás-elméletre, de egyre több kérdés merül fel annak helyességével kapcsolatban.

A figyelmetekbe ajánljuk