Az univerzummal kapcsolatban rengeteg olyan állítást fogalmaznak meg a tudósok, ami sokunk számára felfoghatatlan. Mit jelent pontosan az, hogy a világegyetem folyamatosan tágul? És ha tágul, eléri-e valaha a végleges nagyságát? Egy fizikus-csillagász most megpróbálja érthetően elmagyarázni azt, hogy hogyan érdemes elképzelni a világmindenséget.
Mi is több helyen foglalkoztunk már az univerzum azon tulajdonságaival, amiknek a megértése a legtöbb, hétköznapi embernek komoly fejfájást okozhat. Ilyen például az az alapvető tény, hogy a világegyetem folyamatosan és egyre gyorsuló ütemben tágul. Ezt a különös jelenséget most a Science Alert nevű oldalnak egy fizikus-csillagász próbálta meg érthetően elmagyarázni.
Még több hajmeresztő tény az univerzumról! Vérfagyasztó forgatókönyvek: 4 teória az univerzum lehetséges végéről
Nicole Granucci szerint a legegyszerűbb módja az univerzum elképzelésének az, ha – meglepő módon – a muffin sütésére gondolunk. Amikor ugyanis az édességet készítjük, a tésztát egy formába tesszük, ami a sütés során kitölti a sütőformát, míg a benne lévő csokidarabok távolabb kerülnek egymástól.
Nagyjából ez történik az univerzumunkkal is:
az anyag egyre jobban kitölti a rendelkezésére álló teret, miközben a benne lévő égitestek, galaxisok egyre távolabb kerülnek egymástól.
A táguló univerzum elmélete valós, de nehezen felfogható
Fotó: Shutterstock
A szakértő emlékeztet, hogy ez az összehasonlítás csak egy bizonyos pontig állja meg a helyét. Mert míg a muffintészta a sütőformát tölti ki, addig az univerzumnak nincs mit kitöltenie. Ahogy Granucci fogalmaz: a világegyetem saját magát tölti ki.
Ez azonban egy újabb olyan kijelentés, ami nehezen értelmezhető. Épp ezért – visszatérve a muffin sütésének példájához – érdemes úgy elképzelni az egészet, hogy
az univerzumban nincs sütőforma, csak és kizárólag tészta. S ha még lenne is sütőforma, az is a világegyetem része lenne, tehát sosem töltené ki teljesen saját magát.
Ezt is olvasd el! 5 állítás, ami miatt valószínű lehet a Földön kívüli élet
A portál emlékeztet, hogy az univerzum tágulását matematikai értelemben először 1922-ben fedezte fel Alexander Friedman fedezte fel, valódi bizonyítékokkal azonban csak 1929-ben Edwin Hubble kutatásai szolgáltattak.