Végtelen vagy véges a világegyetem? Mennyi galaxis, csillag és bolygó található benne? Folyamatosan tágul, vagy épp ellenkezőleg: egyre inkább zsugorodik? Egy van belőle, esetleg több? Ezek mind olyan kérdések az univerzumunkról, amikre még a legfelkészültebb tudósok sem tudják a választ. Egy dologban azonban meglehetősen nagy egyetértés van a csillagászok között: egyszer biztosan vége lesz. Arról azonban, hogy mi okozza majd a világmindenség halálát, többféle teóriai is létezik. Ezeket gyűjtöttük most össze, de előre szólunk: mindegyik verzió vérfagyasztóbb annál, mint amit emberi értelemmel képesek vagyunk elképzelni.
A Nagy Szakadás
Bár abban sincs teljes egyetértés, hogy a Nagy Bummalkezdődött az univerzum története, az egyszerűség kedvéért érdemes ebből kiindulni. Nagyjából 14 milliárd évvel ezelőtt egy felfoghatatlan méretű robbanás miatt az addig sűrű és forró anyag tágulni kezdett és ez a tágulás azóta sem állt meg.
Sőt, ami azt illeti:
ijesztő mértékben növekszik a tágulás mértéke, amiről az úgynevezett sötét energia tehet, ami megállás nélkül feszíti szét az univerzum törékeny szerkezetét.
Még több elképesztő hír a világegyetemről! A NASA bemutatta, hogyan tervezik a holdra szállást 2026-ban
A Nagy Szakadás során a sötét energia széttépi a világegyetemet
Fotó: Shutterstocknagy re
Történik mindez úgy, hogy a gravitációs erő ennek épp az ellenkezőjét próbálja tenni: igyekszik mindent összetartani. Csakhogy a számítások alapján a sötét energia erősebb a gravitációs erőnél. Ennek következtében a számítások alapján nagyjából 22 milliárd év múlva minden egyes atomi szerkezet eltávolodik egymástól.
Nem arról van szó, hogy távolabb lesz a Nap, vagy más égitestek, a tágulás atomi szinten is bekövetkezik és az univerzumban egyszerűen megszűnik az élet, mert az elemek képtelenek lesznek kapcsolódni egymáshoz.
A világegyetem szövete szétszakad és nem marad más, csak a nagy semmi.
A Nagy Reccs
Szintén népszerű teóriának a tudósok körében a Nagy Reccs, ami az előző forgatókönyvhöz képest egy egészen más szcenárióban látja a világ megsemmisülését. Ennek az elméletnek az alapja az, hogy az univerzum nem végtelen, ezért a tágulásának egy adott pillanatban le kell állnia. Ha ez megtörténik, akkor az előbb említett sötét energia helyett újra a gravitáció lesz a legjelentősebb erő a világmindenségben.
A teória szerint, ha ez bekövetkezik, akkor
a világmindenség születéséért felelős ősrobbanás fordítottja fog lejátszódni, vagyis az univerzum gyakorlatilag önmagába omlik.
Elképzelhetetlen, de ez azt jelenti, hogy annyira felerősödik a gravitációs erő, hogy újra egy szingularitásba, vagyis egyetlen pontba fog összesűrűsödni minden, amit ismerünk: a csillagok, a bolygók, a tér, az idő, a fény és az összes létező információ.
Ha a gravitáció erősebb lesz, mint a sötét energia, akkor az univerzum újra egy pontba sűrűsödik
Fotó: Shutterstock
A tudósok szerint, ha ez bekövetkezik, könnyen lehet, hogy az egyetlen pontba sűrűsödő anyag egy újabb robbanással kialakít egy teljesen új univerzumot.
A Nagy Hőhalál
A szakértők egy része ezt a lehetséges forgatókönyvet tartja a legijesztőbbnek és erre minden okuk meg is van. Az elmélet alapja hasonlít a Nagy Szakadáshoz annyiban, hogy ebben az esetben is azt feltételezik, hogy az univerzum tágulása állandó és nem fog megállni soha.
Az univerzum egyik lehetséges vége az lesz, hogy minden, amit ismerünk megfagy
Fotó: Shutterstock
Csakhogy, a Nagy Szakadással ellentétben, itt nem szétszakad a világmindenség szövete, hanem egyszerűen megfagy.
Ezt is olvasd el! Stadionméretű aszteroida húzott el a Föld mellett november végén
A feltételezés megértéséhez fontos tudni, hogy az univerzum alkotóelemeinek működéséhez alapvető fontosságú a megfelelő hőtermelés. Ez tartja életben a csillagokat, a bolygókat, de még az atomok apró részecskéi is hőt termelnek a működésük során.
A teória szerint azonban a folyamatos tágulás miatt egyszerűen olyan távol kerülnek egymástól az égitestek, hogy az univerzum hője szétterül és képtelen lesz további „tüzelőanyaggal” szolgálni az életben tartásukhoz. Ebből következik, hogy
a világegyetem évmilliárdok múlva nem lesz más, mint egy fagyott, sötét, mozdulatlanságba ragadt, örökké tartó végtelen, ahol soha, semmi nem születik újra.
A Nagy Vákuumkatasztrófa
Mind közül ez a legbonyolultabb és a legijesztőbb elképzelés az univerzum végét illetően. Ennek az elméletnek az alapja az úgynevezett Higgs-mező. Ezt a mezőt úgy érdemes elképzelni, mint egy hatalmas óceánt, amiben minden anyag, amit ismerünk, folyamatosan úszkál; gyakorlatilag ez az erőtér veszi körbe a világmindenséget és ez adja az összes létező részecske súlyát is.
A Higgs-mező tartja össze az univerzumot, de ez bármikor megváltozhat
Fotó: Shutterstock
Erről jelenleg azt gondoljuk, hogy teljesen hatékonyan látja el a feladatát, hiszen az univerzum – a maga ellentmondásaival együtt – jól működik. Csakhogy:
sokak szerint a Higgs-mező valójában egy teljesen hamis vákuumban létezik, ami közel sem a létező állapotok legjobbika.
Ez is érdekelhet! Végre tudjuk, mit jelent a halott csillagról a Földre küldött jel
És ezt – a hétköznapi emberek számára érthetetlen módon – maga a Higgs-mező is megérezheti. Ha pedig ez a mező rájön, hogy létezik egy jobb, kiegyensúlyozottabb állapot, egyik pillanatról a másikra átválthat arra, úgy, hogy minden megszűnik, amit most ismerünk.
Nem csupán a csillagokról, a bolygókról, vagy akár rólunk, az emberekről van szó; megszűnnek a fizika törvényei is, nem lesz többet sem idő, sem tér, sem energia.
Ezután pedig létrejön egy olyan világ, ami minden ember fantáziáját meghaladja, hiszen nem tudjuk, hogy milyen jobb, optimálisabb állapotot találna magának a Higgs-mező.