galaxis
Fotó: Shutterstock

Könnyebb lenne idegen életformát találni egy párhuzamos univerzumban, mint a sajátunkban

Már régóta foglalkoztatja a tudományt a kérdés, hogy eddig még miért nem fedeztük fel egyetlen idegen civilizációt sem. Egy új elméletnek köszönhetően néhány tudósnak azonban sikerült egy lehetséges magyarázatot találnia: talán nem az ideális univerzumban létezünk.


Egy tudósokból álló kutatócsapat egy új elmélettel állt elő, amelynek segítségével úgy tűnik, kiszámolható, hogy milyen valószínűséggel alakulhat ki idegen életforma a világegyetemben, illetve más feltételezett univerzumokban. A tudósok a modellhez a híres Drake-formula elméletét vették alapul. Az elismert csillagász, Frank Drake 1961-ben alkotta meg a képletet, amely megmutatja, hogy milyen matematikai valószínűsége lehet az intelligens, idegen életforma létezésének az univerzumban. Fontos megemlíteni, hogy az általa megadott tényezők számértéke majdnem teljes mértékben ismeretlen.

A Monthly Notices of the Royal Astronomical Society tudományos folyóiratban megjelent tanulmány készítői kiterjesztették a képletet a multiverzumra, középpontba pedig a sötét energia vizsgálatát helyezték, hogy kiszámíthassák az idegen civilizációk előfordulásának valószínűségét – olvasható a Live Science szemléjében.

A sötét energia egy ismeretlen anyag vagy erő, amely az univerzum gyorsuló tágulásáért felelős és kiegyensúlyozza a gravitációs vonzást. A rejtélyét azonban eddig még nem sikerült megoldaniuk a csillagászoknak.

A kutatók a modell megalkotása során arra jöttek rá, hogy az univerzum fejlődése és a csillagkeletkezés összefügg egymással. Azaz, míg egy optimális galaxisban a csillagkeletkezés aránya 27%, addig a miénkben ez a szám kevesebb mint 23%.

csillagos \u00e9g

Fotó: Unsplash

Tehát feltételezhető, hogy azokban az univerzumokban, amelyekben egyrészt nagyobb arányban van jelen a sötét energia, és amelyekben több csillag keletkezik, nagyobb eséllyel alakulhat ki az életnek valamilyen formája.

Nagyon izgalmas lesz alkalmazni a modellt a különböző univerzumokban az élet kialakulásának vizsgálatára és megtudni, hogy újra kell-e értelmeznünk alapvető kérdéseket a saját univerzumunkról kapcsolatban is.

– fejtette ki Lucas Lombriser professzor, a Genfi Egyetem munkatársa és a tanulmány egyik szerzője.

A figyelmetekbe ajánljuk