Már régóta foglalkoztatja a tudományt a kérdés, hogy eddig még miért nem fedeztük fel egyetlen idegen civilizációt sem. Egy új elméletnek köszönhetően néhány tudósnak azonban sikerült egy lehetséges magyarázatot találnia: talán nem az ideális univerzumban létezünk.
Egy tudósokból álló kutatócsapat egy új elmélettel állt elő, amelynek segítségével úgy tűnik, kiszámolható, hogy milyen valószínűséggel alakulhat ki idegen életforma a világegyetemben, illetve más feltételezett univerzumokban. A tudósok a modellhez a híres Drake-formula elméletét vették alapul. Az elismert csillagász, Frank Drake 1961-ben alkotta meg a képletet, amely megmutatja, hogy milyen matematikai valószínűsége lehet az intelligens, idegen életforma létezésének az univerzumban. Fontos megemlíteni, hogy az általa megadott tényezők számértéke majdnem teljes mértékben ismeretlen.
Ez is érdekelhet! Tudósoknak sikerült megfejtenie az eltűnt csillag rejtélyét
A Monthly Notices of the Royal Astronomical Society tudományos folyóiratban megjelent tanulmány készítői kiterjesztették a képletet a multiverzumra, középpontba pedig a sötét energia vizsgálatát helyezték, hogy kiszámíthassák az idegen civilizációk előfordulásának valószínűségét – olvasható a Live Science szemléjében.
A sötét energia egy ismeretlen anyag vagy erő, amely az univerzum gyorsuló tágulásáért felelős és kiegyensúlyozza a gravitációs vonzást. A rejtélyét azonban eddig még nem sikerült megoldaniuk a csillagászoknak.
A kutatók a modell megalkotása során arra jöttek rá, hogy az univerzum fejlődése és a csillagkeletkezés összefügg egymással. Azaz, míg egy optimális galaxisban a csillagkeletkezés aránya 27%, addig a miénkben ez a szám kevesebb mint 23%.
Ajánljuk figyelmedbe! Forradalmi felfedezés: ősi óceánra utaló jeleket talátak a Marson
Fotó: Unsplash
Tehát feltételezhető, hogy azokban az univerzumokban, amelyekben egyrészt nagyobb arányban van jelen a sötét energia, és amelyekben több csillag keletkezik, nagyobb eséllyel alakulhat ki az életnek valamilyen formája.
Nagyon izgalmas lesz alkalmazni a modellt a különböző univerzumokban az élet kialakulásának vizsgálatára és megtudni, hogy újra kell-e értelmeznünk alapvető kérdéseket a saját univerzumunkról kapcsolatban is.
– fejtette ki Lucas Lombriser professzor, a Genfi Egyetem munkatársa és a tanulmány egyik szerzője.