univerzum
Shutterstock

Illusztráció

Tudósoknak sikerült megfejtenie az eltűnt csillag rejtélyét

A csillagászok elvesztettek egy csillagot, azonban nem figyelmetlenségről van szó, hanem egy ritka csillagkeletkezés lehetséges felfedezéséről az Androméda-galaxisban. A vörös szuperóriás csillag ugyanis egyre fényesebb és fényesebb lett, majd drámaian elhomályosult és eltűnt a legtöbb távcső látóteréből. A kutatók úgy gondolják, hogy egy ritka, sikertelen szupernóvát észleltek.


2014 és 2016 között a csillag a közép-infravörös fényben 50 százalékkal fényesebb lett, majd a következő években folyamatosan halványodott. A tendencia optikai fényben is megfigyelhető volt, mielőtt a csillag 2023-ban minden tartományban észlelhetetlenné vált – írja az IFLScience.

Ez is érdekelhet: Rejtélyes csillag megsemmisülését kapta lencsevégre a James Webb

A Hubble szerencsés megfigyelései révén sikerült összekapcsolni, hogy milyen volt a csillag a fényesedés előtt és után 2022-ben. Optikai fényben teljesen láthatatlan volt, akárcsak más távcsövek számára. Infravörösben halványan látszott, 10 000-szer halványabban, mint ahogy korábban kinézett.

A csillagok azonban nem kapcsolók, nem kapcsolják csak úgy ki magukat. Valaminek történnie kellett, és a kutatócsapat szerint a legvalószínűbb magyarázat az, hogy az objektum egy meghiúsult szupernóva.

A szakértők ezt az objektumot összehasonlították a másik két szupernóva-jelölt egyikével. Ez az N6946-BH1 volt – 22 millió fényévre innen, és az NGC 6946 galaxisban találták meg. Ez sokkal messzebb van, mint az M31-2014-DS1, az Androméda, ami 2,5 millió fényévre van. A távolságok közötti különbség ellenére a két esemény kinézetének hasonlósága erősebb érvet szolgáltat arra, hogy a kutatók meghiúsult szupernóvák tanúi.

A szerzők azt írják a tanulmányban:

Az M31-2014-DS1 és az NGC 6946-BH1 közötti figyelemre méltó hasonlóságokból kiindulva elemzésünk azt sugallja, hogy ezek az objektumok a tömeges csillaghalálokat mutatják be, amelyek a hidrogénben megfogyatkozott csillagokból származó csillagtömegű BH-k születéséhez kapcsolódnak.

A kutatók még nem láttak röntgensugárzást e két jelöltből, ami megerősítené fekete lyuk jellegüket, de úgy vélik, hogy ez csak idő kérdése.


A figyelmetekbe ajánljuk