1952-ben a Palomar Obszervatórium munkatársai az eget kémlelve képeket készítettek. Ez így önmagában talán nem is annyira érdekfeszítő, ám az egy óra különbséggel készült felvételeket vizsgálva valami egészen különlegeset vettek észre a tudósok: három csillagnak nyoma veszett. A rejtélyt még ma sem volt képes megfejteni a tudomány.
Aznap este 8:52 körül egy fotólemez három csillag együttes fényét rögzítette. A 15-ös magnitúdójú csillagok meglehetősen fényesek voltak a képen. 21:45-kor ugyanezt az égterületet újra megörökítették a tudósok, a három csillagot azonban már nem lehetett látni, kevesebb mint egy óra alatt teljesen eltűntek – idézi a Hellomagyar a Universe Today cikkét.
Ezt is olvasd el! 20 éven belül búcsút inthetünk a csillagos égboltnak
Ezek a bizonyos felvételek
A csillagok természetesen veszítenek fényükből, ám ez a folyamat sokkal hosszabb ideig tart, így szinte kizárt, hogy a szóban forgó három égitest egy óra alatt teljesen kiégett volna.
Az előzetes eredmények szerint ráadásul ezek az objektumok nem lehettek 24-es magnitúdónál halványabbak. A történet hátterében egy külső tényezőnek is meg kell bújnia.
Ez is érdekelhet: Szabad szemmel is látható volt egy óriási csillag, de gyorsan eltűnt
Az egyik elmélet szerint a három helyett csak egy csillagot láttak a tudósok. A háromszorozódás oka az lehetett, hogy a közelben feltűnhetett egy csillagtömegű fekete lyuk, amely torzította a felvételeket. A gondolat fő cáfolata szerint azonban az égitestek túl közel voltak egymáshoz.
Fotó: Conner Baker/Unsplash
A rejtély kapcsán az is felmerült, hogy nem is volt az égen semmilyen csillag. A fénysebesség szabályai szerint egyes tudósok valószínűbbnek gondolják, hogy ezek inkább egy üstököszóna, az Oort-felhő részei voltak, amely a második kép készítésekor már továbbhaladt.
A legvégső és legelfogadottabb elmélet szerint az obszervatóriumtól nem messze fekvő új-mexikói sivatagi bázisokban történt kísérletek szóltak közbe.
A nukleáris robbantás okozta radioaktív por ugyanis be tudta úgy szennyezni a fotólemezeket, hogy azok egy óra múlva már ne látszódjanak a képeken.
Mindenesetre egyik sem százszázalékosan alátámasztott magyarázat, így a következő években is lázban tarthatja ez a rejtély a kétkedő csillagászokat.