A probléma mögött húzódó okot nem kell túlmagyarázni: fényszennyezés. A fénykibocsátó diódák (LED-es izzók) és más világítási formák fokozott használata drámai mértékben fényesebbé teszi az éjszakai égboltot – írja a Guardian.
A Christopher Kyba német fizikus vezette kutatás eredményei kimutatták, hogy a fokozódó fényszennyezés okán az éjszakai égbolt minden évben mintegy 10 százalékkal lesz világosabb. Ha ez a tendencia nem változik, akkor 20 éven belül láthatatlanná válhat számunkra az összes csillag – leszámítva a legfényesebbeket.
Ez is érdekelhet! Akkora robbanás történt az űrben, hogy hónapokig láthatjuk az égen
A fizikus szerint léteznek olyan módszerek, melyekkel anélkül csökkenthetnénk a fényszennyezést, hogy teljes sötétségbe borítanánk a városokat. Egyrészt változtathatnánk a közvilágítás fényerején, másrészt pedig gondoskodhatnánk arról, hogy ezek a lámpák kizárólag lefelé világítsanak, fényük pedig narancssárgás-vöröses legyen.
Kyba azt is megjegyezte, hogy bár a csillagos égbolt látványának elvesztése is fájó, mégsem ez a legnagyobb gond: amennyiben nem változtatunk, veszélybe sodorhatjuk az élővilágot is. A vándorló madarak és teknősök például a Hold fényének segítségével tájékozódnak, annak elhalványulása azonban már most is sokszor összezavarja őket.
Emellett a rovarok pusztulása is felgyorsulhat, hiszen a mesterséges fény vonzza ezeket az élőlényeket, ám érintkezés esetén elpusztulnak. Így a madarak és egyéb rovarevő élőlények táplálékforrásai egyre kisebbek lesznek, mi pedig nagyon fontos beporzókat vesztünk.
Egy újszülött ma még 250 csillagot lát az égen, 18 éves korára viszont ez a szám már csak 100 lesz.
Figyelmedbe ajánljuk! Akár idegen csillagrendszerekből érkezett objektumok is keringhetnek körülöttünk