Azt eddig is sejtették a tudósok, hogy némely csillag elnyeli saját bolygóit, egy frissen kiadott tanulmány szerint azonban gyakoribb lehet a jelenség, mint azt eddig hitték.
Korábbi tanulmányok már rámutattak, hogy egyes csillagok szokatlanul nagy mennyiségben tartalmaznak bizonyos vegyületeket (például vasat), amiből a tudósok arra következtettek, hogy ezek a csillagok valaha elnyeltek, magukba olvasztottak egy bolygót.
Egy új tanulmány most azt állítja, hogy az univerzum minden tizenkettedik csillaga hajlamos a „bolygóevésre” – írja a space.com.
A tanulmányt jegyző kutatók az Európai Űrügynökség Gaia nevű teleszkópjának segítségével azonosítottak 91 ikercsillagot.
Ez is érdekelhet: Már csak egy helyen bujkálhat a Naprendszer kilencedik bolygója
Azért kerestek csillagpárokat a tudósok, mert ha két azonos eredetű és korú csillag eltérő komponensekkel rendelkezik, az arra utalhat, hogy az egyik korábban elnyelhetett egy bolygót.
Illusztráció
A 91 ikercsillagot hawaii és chilei űrtávcsövekkel vizsgálták tovább a kutatók, a csillagok által kibocsátott fény hullámhosszából pedig következtetéseket vontak le azok kémiai összetételéről.
Az eredmény: az ikercsillagok 8%-a esetében a csillagpár egyik tagja nyelt már el bolygót korábban.
Jüan-Szen Ting, az Ausztráliai Nemzeti Egyetem asztronómusa szerint a felfedezésük akár azt is jelentheti, hogy a stabil bolygórendszerek – mint amilyen a mi Naprendszerünk – inkább a kivételt jelentik, mintsem a szabályt.
Ezt is figyelmedbe ajánljuk: Csillagászok megtalálták a valaha felfedezett legkisebb bolygót
Az persze eddig is ismert volt, hogy amikor a Nap majd vörös törpévé változik (körülbelül 6 milliárd év múlva éri el ezt az állapotot), akkor el fog nyelni közeli bolygókat. A vizsgált égitestek azonban úgy olvasztanak magukba bolygókat, hogy nem érték el a csillagfejlődés ezen szakaszát.
Ting szerint tehát léteznek instabil bolygórendszerek, melyekből egyes bolygók egyszerűen kilökődnek, hogy aztán elnyelje őket egy idegen csillag.