mars
Shutterstock

A kínai marsjáró egyértelmű jeleket talált arra, hogy óceán borította a bolygót

Forradalmi felfedezés: ősi óceánra utaló jeleket talátak a Marson

Egy kínai marsjáró olyan nyomokra bukkant a bolygó felszínén, amik immár nemcsak azt támasztják alá, hogy az égitesten egykor óceán volt, de arra is választ adhatnak, hogy hogyan alakult ki.


A marskutatás hosszú évek óta lázasan folyik, hiszen a vörös bolygó alapos megismerése az egész univerzumunk működésével kapcsolatban is választ adhat több kérdésre. Kutatók régóta vizsgálják, hogy volt-e valaha élet az égitesten, illetve, hogy egyáltalán volt-e olyan időszak, amikor adottak voltak ehhez a körülmények.

A Science Alert beszámolója szerint egy kínai marsjáró most olyan felfedezést tett, ami

alátámasztja azt az elméletet, miszerint a bolygót egykor hatalmas óceán borította.

Még több hír a vörös bolygóról! Csodával határos módon tiszta ként talált a NASA marsjárója

A Mars felsz\u00edne

A bolygót egykor hatalmas óceán boríthatta

Fotó: Shutterstock

A Zhurong névre hallgató eszköz 2021 óta vizsgálja a Mars felszínét és most olyan természeti képződményekre bukkant, amiket csak egy hatalmas víztömeg képes kialakítani. Ilyenek a megtalált partvidékre utaló jelek, az üledékcsatornák és a hatalmas – immár természetesen kiszáradt – kráter, ami az óceán helye lehetett.

Bo Wu, a kutatás egyik vezetője szerint valamikor 3,7 milliárd évvel ezelőtt egy hatalmas áradás öntötte el a területet, ami kialakította az óceánt.

Ám a tudósok szerint a víz folyékony halmazállapotában nem sokáig tudott megmaradni a bolygó felszínén: feltételezhetően pár millió év alatt be is fagyott, majd 3,4 milliárd évvel ezelőtt el is tűnt a bolygó felszínéről.

Ahogy arról mi is beszámoltunk, a víz megjelenéséhez a bolygónak szüksége volt egy viszonylag stabil légkörre, amit a geomágneses mező garantált. Ám amint ez a mező megszűnt, a napszél és más külső hatások egyszerűen elsöpörték a Mars légkörét, ami végleg megpecsételte a marsi víz sorsát.

Ez is érdekelhet! Kína bejelentkezett az első holdbázisért – vajon megelőzik az Egyesült Államokat?

A portál szerint Bo Wu és a csapata most abban bíznak, hogy részletesebb képet kaphatnak a Mars életéről azokon a mintákon keresztül, amelyeket a bolygóról gyűjt be a marsjáró.

A figyelmetekbe ajánljuk